CFO ČEZ Novák: Korunu řešíme, intenzivně hedgujeme

Kurz koruny ovlivňuje Skupinu ČEZ zásadním způsobem. Musíme se intenzivně hedgovat. Kurz koruny musíme mít zajištěný. Ve video rozhovoru to pro server Roklen24 říká finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Kurz koruny má podle něj na firmu podobný dopad jako ceny elektřiny. Stejně tak jako ČEZ zveřejňuje úroveň zajištění cen elektřiny, zveřejňuje také úroveň zajištění koruny.

„Kurz koruny ovlivňuje ČEZ stejně jako spoustu společností, které mají tržby v jedné měně a náklady v jiné. U nás typicky velká část tržeb díky prodejům elektřiny přes energetickou burzu je v eurech, ale například náklady na pracovníky i na platby subdodavatelům v České republice jsou v korunách,“ uvedl Novák.

„Naším primárním hedgem je to, že vydáváme dluhopisy v eurech. To znamená, že máme příjmy v eurech za elektřinu. Splácíme naše dluhy v eurech, ale samozřejmě se zčásti hedgujeme na měnových trzích,“ doplnil finanční ředitel a místopředseda představenstva ČEZ.

Jak se Skupině ČEZ dařilo v letošním druhém čtvrtletí?  

Co se týká čistého zisku, tak v loňském roce jsme měli několik mimořádných položek, právě ve druhém kvartále, které se teď samozřejmě nematerializují. Byl to hlavně prodej akcií maďarské firmy MOL, kde jsme měli mimořádný výsledek kolem pěti miliard korun. Přes miliardu korun to pak byl zisk z prodeje bytového portfolia v Písnici a asi 700 milionů korun narovnání se Sokolovskou uhelnou.

ČEZ potvrdil celoroční výhled čistého zisku na úrovni 12 až 14 miliard korun a očekávanou výši provozního zisku před odpisy (EBITDA) na úrovni 51 až 53 mld. Kč. Co musí ČEZ k naplnění cílů udělat?

Musíme provozovat naše zdroje tak, jak je provozujeme. Nemít žádný mimořádný výpadek. Pokud bychom se chtěli pohybovat při horní hranici intervalu, muselo by dojít k několika pozitivním faktorům. Například k uzavření sporu se SŽDC za rok 2011. A samozřejmě dále expandovat v oblasti obnovitelných zdrojů a ESCO byznysu jak v Česku, tak v zahraničí.

 

Newsletter