CFO ČEZ Novák: Plánujeme významný nárůst výroby na všech zdrojích

Skupina ČEZ letos plánuje relativně významný nárůst výroby na všech zdrojích. V letošním prvním čtvrtletí zvýšila očištěný čistý zisk o více než pětinu na 8,8 miliardy korun. Jak se v zisku promítly rostoucí ceny elektřiny říká ve video rozhovoru pro server Roklen24 finanční ředitel ČEZ Martin Novák. 

Co stojí za nárůstem zisku ČEZ v prvním čtvrtletí?

Provozní zisk EBITDA vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku o deset procent na 19,3 miliardy korun a očištěný čistý zisk dokonce o 21 procent na 8,8 miliardy korun. Za tímto významným dvouciferným nárůstem stojí dva hlavní faktory. Prvním z nich je nárůst na výrobě jak z tradičních zdrojů, to znamená jádro, uhlí a voda, a také obnovitelných zdrojů, objem výroby. Na druhém místě to je nárůst realizačních cen elektřiny, které meziročně stouply.

Za celý rok předpokládáte zisk EBITDA až 59 miliard korun. Jaké jsou hlavní předpoklady této predikce?

Hlavním předpokladem je to, že se nám podaří udržet všechny zdroje v chodu. Na úrovni, kterou plánujeme. Plánujeme relativně významný nárůst výroby na všech zdrojích. A nemělo by se materializovat žádné významné riziko. To znamená například výpadek některého z těch zdrojů, nebo nějaký třeba soudní spor, který nedopadne v náš prospěch a podobně. Pokud všechno poběží podle plánu, tak bychom mířili spíš k 59 miliardám korun. Pokud by k nějaké materializaci rizika došlo, tak spíše k dolní části zveřejněného intervalu, což je 57 miliard korun.

Graf vývoje ceny elektřiny:

Jaký vliv měly na zvýšení zisku v letošním prvním čtvrtletí rostoucí ceny elektřiny?

Dopad zvýšení cen elektřiny u celého segmentu ”výroba, klasická energetika” byl za první čtvrtletí dvě miliardy korun. A shodou okolností, růst ceny elektřiny víceméně kopíruje ty dvě miliardy korun. Pak jsme tam ještě měli nárůst výroby, která byla asi 800 milionů korun. Proti tomu ale šly vyšší náklady na emisní povolenky ve výši 700 milionů korun, takže toto se pokrylo. Takže jednoduchá odpověď, vliv cen elektřiny jsou dvě miliardy korun.

Vývoj ceny akcií ČEZ:

 

Newsletter