Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

CFO Fortuny: Sázíme na fotbal a Polsko. Loterii máme pod kontrolou

První pololetí zhodnotila sázková společnost Fortuna Entertainment Group jako mimořádné. Růst přijatých sázek o pětinu, o 16 procent vyšší EBITDA a 19procentní nárůst čistého zisku. Počet klientů roste meziročně o třetinu. Skupina nechce zmeškat trendovou vlnu a investuje proto stovky milionů ročně do rozvoje internetového a mobilního sázení. Velký potenciál vidí v potlačení nelegálního trhu v Polsku a v důrazu na fotbal. Finančního ředitele Fortuny Michala Vepřeka se ptám na výhled společnosti, dividendu, inovace v oblasti live sázek i právní kroky proti Sazce.

R24: Výsledky za první pololetí vyšly optimisticky. Celoroční výhled (645 mil. EUR pro přijaté sázky, růst EBITDA o 5-10 %) ale zůstal beze změny. Znamená to, že očekáváte slabší druhé pololetí?

Na začátku roku se management vždy komituje k základním cílům. Tyto cíle se snažíme v průběhu roku neměnit. Proto ani po velmi dobrých výsledcích nechceme tento cíl změnit. Zároveň to ale neznamená, že očekáváme horší výsledky v druhém pololetí, než jsme si naplánovali. V srpnu jsme dále rostli v objemu přijatých sázek o cca 20 % meziročně.

R24: Fortuna prošla určitou transformací od ryze „retailové“ společnosti a buduje si „online“ image. Jak zatím hodnotíte rozmach internetového a mobilního sázení a pozorujete útlum aktivity na pobočkách? Kolik do internetového sázení investujete a máte v oblasti změny poměrů v „retail/online portfoliu“ nějaké cíle? Jak se vyvíjí počet registrovaných uživatelů?

Internetové a mobilní sázení je trend odvětví, kde podnikáme. Nemá smysl nad tím zavírat oči a snažit se za každou cenu udržet sázkaře na pobočkách. Velmi zajímavě se vyvíjí segment mobilu. Na druhou stranu musíme do těchto kanálů investovat nemalé peníze, v minulém roce šlo do internetu okolo 500 mil. Kč. Letos to bude o trochu vyšší číslo, asi 600 mil. Kč. Jsou to především investice do streamování zápasů na internetu, rozvoje mobilních aplikací, platů zaměstnanců starajících se o naše klienty a vypisujících kurzy na live sázkách, marketingu, atd. Cíle na poměr internetu a pobočkové si nestanovujeme. Zásadní pro nás je, že počet klientů roste o více než 30 % meziročně.

R24: Přijaté sázky v segmentu sportovního sázení v prvním pololetí rostly na všech trzích, kde operujete, dvojciferným tempem. Ve kterých zemích pozorujete nejsilnější růst či největší potenciál?

Nejsilnější růst máme v ČR. Největší potenciál ale vidíme v Polsku, kde je největší podíl nelegálního trhu.

R24: Letošní rok byl na sportovní události opravdu bohatý – zimní olympiáda v Soči, hokejový šampionát v Bělorusku, na začátku prázdnin pak fotbalu konkuroval tenisový Wimbledon. Můžete vyčíslit, jakou část z celkových přijatých sázek za pololetí měly na svědomí tyto události?

Mimořádná byla pouze olympiáda a mistrovství světa ve fotbale, ostatní soutěže probíhají každý rok. Vliv olympiády a MS ve fotbale vidíme na úrovni 3-4 % tržeb.

R24: Co do marketingových aktivit sázíte na fotbal, což se evidentně, s ohledem na fotbalový šampionát v Brazílii, vyplatilo… Jaké další sporty považujete z hlediska Vašeho podnikání za zajímavé, resp. kde se snažíte prosadit?

Chceme se soustředit na fotbal. Nechceme tyto aktivity drobit na více sportů a nakonec nebýt jasně vyprofilovaní. Do některých oblastí vstupovat nemůžeme, např. do tenisu, který je rovněž u hráčů velmi oblíben, ale možnosti sponzoringu jsou zde značně omezené.

R24: Jaké hlavní inovace jste v poslední dobře přinesli na trh? Chystáte nějaké další novinky?

Jednou z posledních věcí jsou rozšířené live sázky a nová mobilní aplikace. U live sázek si odvážím tvrdit, že jsme předběhli Tipsport, kdy je naše nabídka téměř trojnásobná. U mobilu ještě další vylepšení připravujeme, ať už je to streaming zápasů v mobilu nebo lepší CRM.

R24: V červenci Fortuna dokončila koupi provozovatele loterijních terminálů Intralot. Jaké jsou další kroky v rámci restrukturalizace v loterijním projektu?

Restrukturalizace byla dokončena, teď se budeme soustředit na růst tržeb jak v oblasti číselných loterií, tak ve stíracích losech. Budou-li realizované avizované změny v loterijním zákoně, které by nám umožnily internetové loterie, chtěli bychom je do našeho portfolia her zařadit.

R24: Jak hodnotíte dosavadní vývoj v loterijním byznysu, kde se Fortuně podařilo v prvním pololetí na úrovni EBITDA překlopit do nízkého zisku? (Jak) pokračují jednání o vstupu velkého strategického investora?

Podařilo se nám vzít projekt pod kontrolu jak na straně výdajů tak i tržeb. V minulém roce došlo ke změně strategie, která se dnes ukazuje, že je správná. S výsledky loterie jsme nyní spokojeni a aktivně nové strategické investory nehledáme. Spolupráce Tipsportu s Fortunou na poli loterií sice nevyšla, byť by šlo o velmi racionální spojení, to ale neznamená, že loterijní aktivity nechceme dále rozvíjet sami v rámci současné akcionářské struktury.

R24: V Česku a Polsku se chystají legislativní změny ohledně loterijního byznysu. Jaký čekáte dopad a proč?

V Česku čekáme na text zákona, takže je těžké se k tomu vyjadřovat. Nicméně jako zásadní vnímáme sjednocení české legislativy s evropskou, která konečně srovná konkurenční podmínky pro české a zahraniční operátory. Harmonizace legislativy s evropskou je společné téma i pro Polsko, stát zde bude mít mnohem více prostředků k blokaci nelegálních operátorů, kteří na polském trhu působí.

R24: Podle svých slov aktivně sledujete nové potenciální trhy ve střední a východní Evropě. Můžete být konkrétnější?

Sledujeme aktivně dění na německém trhu a trhy pobaltských států.

R24: Co se dividend týče, uvedl jste, že letos plánujete dodržet výplatní poměr 70 – 100 %. Ten z čistého zisku roku 2013 činil přibližně 73 % při výši dividendy 0,22 EUR na akcii, proti dříve obvyklým přibližně 90 %. Ze zisku roku 2012 jste vyplatili 0,67 eura na akcii; lze očekávat opětovné navýšení dividendy?

Lze očekávat dividendu v rozpětí 70-100 % z čistého zisku, viz dividendová politika firmy. V současné době není důvod se od této politiky odchylovat.

R24: Společné stírací losy Fortuny a Tipsportu podle červencového rozhodnutí nakonec nebudou, navzdory avizované „výhodnosti a logičnosti“ kooperace v tomto směru a schválení záměru ÚOHS. Není tajemstvím, že proti záměru protestovalo více firem, v čele se Sazkou, která je jedničkou na trhu. Co bylo důvodem konečného rozhodnutí a jakou roli hrály ve Vašem rozhodování tlaky konkurence?

Tlaky konkurence jsme zaznamenali, zejména ze strany Sazky, v tomto ale nehrály žádnou roli, konečně ÚOHS nakonec potvrdil, že náš záměr je v pořádku a vznesené námitky jsou neopodstatněné. To, že se Tipsport rozhodl v závěrečné fázi od spolupráce upustit, je věcí druhou. My budeme svůj loterijní projekt se silným akcentem na posílení pozice ve stíracích losech dále intenzivně rozvíjet.

R24: Do médií jste vypustili zprávu, že zvažujete právní kroky vůči Sazce, jejíž zástupci nevybíravě tlačí na prodejce k vypovězení smluv s Fortunou. Realizovali jste již v tomto směru nějakou újmu, resp. úbytek smluv? Chystáte stížnost k antimonopolnímu úřadu?

Je pravdou, že jsme určité nekalé praktiky ze strany Sazky vůči obstaravatelům našich loterijních terminálů zaznamenali a že už toto nebudeme dále přehlížet. Proto v těchto dnech jednáme o možných právních krocích, jak naše partnery proti tomuto chránit.

R24: Vlastníte osobně akcie Fortuny? Můžete říci v jakém objemu?

Akcie Fortuny v současné době nevlastním.

 

Michal Vepřek

finanční ředitel

Fortuna Entertainment Group

Finančním ředitelem Fortuny je od dubna 2010. Do skupiny přišel z Penta Investments, kde pracoval jako investiční analytik. Zde se podílel i na projektu investice do Fortuny. Předtím působil na pozici obchodního analytika ve společnosti Deloitte Czech Republic.

Newsletter