Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Chcete-li dividendu, soustřeďte se na Evropu!

Evropské společnosti vyplatily svým akcionářům během 2. čtvrtletí tohoto roku rekordní dividendy celkem ve výši 114,6 miliard eur (153,4 mld. USD), což je nárůst o 18,2 % oproti srovnatelnému období loňského roku. Přinesl to výzkum společnosti Henderson Global Investors.

I když relativní síla eura hrála také svou roli, data poukazují především na lepšící se výsledky jednotlivých společností a navyšování výplatních poměrů. I při konstantní měnové bázi jde o nejlepší výplatu dividend v rámci regionu v průběhu posledních pěti let.

„Vypadá to, že rok 2014 bude ve znamení nejrychlejšího nárůstu dividend od roku 2011, a to především díky zvyšujícím se dividendovým výplatním poměrům. Efekt výkyvů jednotlivých měn by neměl mít takový vliv,“ komentoval výsledky výzkumu šéf akciového výzkumu v Henderson, Alex Crooke.

Nejvyšší nárůst dividend vykazují francouzské a švýcarské společnosti. V případě francouzských společností, u kterých dividendy vzrostly o 30 %, stojí za zmínku obnovení výplat dividend v případě bank Société Générale a Crédit Agricole. Výsledky evropských bank pomohly finančnímu sektoru stát se nejlépe výkonným sektorem z pohledu dividend – objem vyplacených dividend vzrostl o 14,6 %. Podle společnosti Henderson však toto číslo neindikuje začátek období rychlejšího růstu, ale spíše návrat k „normálnějším“ obchodním podmínkám.

Na rozdíl od silných výkonů společností v některých evropských zemích, včetně Švýcarska a Španělska, růst dividend německých firem byl mnohem mírnější – v konstantním směnném kurzu dividendy dokonce  mírně klesly. Zatímco společnosti jako BASF nebo Allianz výplatu dividend navýšily, energetické společnosti jako E.ON nebo Deutsche Telekom z telekomunikačního sektoru dividendy snižovaly.

Co se týče Velké Británie, výplaty dividend jednotlivých firem vzrostly téměř o 10 procent, za tímto nárůstem však stojí především silná libra.

Za Evropou, kde dividendy v 2. čtvrtletí vzrostly o 18,2 %, zaostávají Spojené státy, které hlásí nárůst o 13,2 %.

Celkově se z pohledu dividend nejhůře dařilo těžařům, a to celosvětově. 

Newsletter