Chcete Model 3? Kupujte nové akcie Tesly

Společnost Tesla potřebuje peníze. Proto si jde na trh pro nový kapitál, který jí má pomoci s výrobou tolik očekávaného Modelu 3. Pomůžete i vy?

Tesla má v plánu si na trh dojít alespoň pro jednu miliardy dolarů. Z toho 250 milionů chce získat emisí akcií, 750 milionů pak prostřednictvím emise konvertibilního dluhu. Dodatečné prostředky mají být použity nejen na výrobu Modelu 3, jehož výroba by měla začít v červenci, ale rovněž i na celkové posílení rozvahy firmy.

Očekávaná cena emise akcií je 258 dolarů, což odpovídá zavírací ceně z úterý 14. března.

Podle posledních dat drží americká automobilka volnou hotovost o velikosti 3,5 miliardy dolarů. Jenže z toho chce použít 2 až 2,5 miliardy právě pro potřeby výroby a vývoje Modelu 3. Tím pádem se dostáváme do situace, kdy je navýšení kapitálu nutné, a to i přesto, že jej sám šéf firmy Elon Musk ještě před několika měsíci podal jako neplánované a ne nezbytné.

Tesla reportovala výsledky. Jak (ne)překvapila?

Jen za poslední kvartál 2016 Tesla použila 970 milionů dolarů z volných prostředků.

Velké odhalení. Elektromobily Tesla budou zcela autonomní

Některým expertům však i plánovaná částka připadá stále nedostatečná, obzvláště vzhledem k veškerým plánům firmy.

„Nebyl bych překvapen, pokud by se plánovaná suma navýšení kapitálu ještě zvýšila,“ řekl pro agenturu Bloomberg Colin Rusch, analytik ze společnosti Oppenheimer. „Osobně bych jako povzbuzující částku viděl něco kolem 2 miliard dolarů.“

Tesla propadákem? Goldmani přeřadili z „neutrálu“

Do akce půjde i sám Musk

Na plánovaném navýšení se bude podílet i sám Elon Musk. Podle Bloombergu by jeho podíl měl dosáhnout 25 milionů dolarů v akciích společnosti.

Pravdou je, že známý vizionář už je poměrně dost zadlužen, s čímž mu pomáhají sami upisovatelé Tesly jako banka Goldman Sachs a Morgan Stanley. Jen od druhé zmiňované společnosti si již vypůjčil zhruba 344 milionů dolarů. Dalších bezmála 280 milionů pak získal od jiných finančních institucí, které se na operacích s titulem Tesla nikterak nepodílely.

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

Newsletter