Holubičí komentář šéfa Fedu k rizikům nové mutace a slova CEO Moderny ohledně méně efektivních vakcín přiživily rizikově averzní náladu. Futures evropských i amerických akcií padají. US výnosy klesají ve středních a delších splatnostech. Dolar oslabuje, stejně tak procyklické měny a měny regionu.

Chcete na dovolenou do KLDR? Zavolejte cestovce

Severní Korea přiláká ročně tisíce turistů. Jestli se jedná o turismus, nebo o adrenalinový zážitek, už musí posoudit každý sám. Zájemci ze Spojených států však mají poslední týden na to, aby do KLDR vyrazili. Vláda jim totiž přístup do komunistické země od začátku srpna znemožní. Kdo jsou nejčastější turisté a co v zemi vlastně hledají?

Když  perzekuční diktátorský systém neodradí lidi od přicestování do země, každého asi napadne otázka: Kdo jsou ti lidé, kteří touží cestovat do jedné z nejvíce nebezpečných zemí světa? Jednoduchá odpověď – především čínští turisté. Ne však exkluzivně. Každoročně navštíví Severní Koreu 4000 až 4500 turistů z jiných zemí. Číňané však představují až 95 procent všech zahraničních návštěvníků.

Izolace systému Kim Čong-una přitom sílí. V pátek přišlo ze Spojených států rozhodnutí, které bude od začátku srpna blokovat vycestování amerických občanů do KLDR. Není se čemu divit, v červnu byl velmi intenzivně medializován případ dvaadvacetiletého studenta Otto Warmbiera, který byl 17 měsíců držen tamní policií a po propuštění zemřel v nemocnici na území Spojených států.

Nebyl to první případ problémového cestování amerických turistů. Podle ministerstva zahraničí USA byla důvodem rozhodnutí zvýšená hrozba zatýkání a dlouhodobého věznění. Severní Korea se tak stane první zemí na světě, kterou nebudou moci američtí občané navštěvovat.

Čína na dlani

Neexistuje prý typický cestovatel do KLDR. Cestovat chtějí studenti i důchodci, uvedl pro CNBC ředitel Koryo Tours Simon Cockerell. Tato cestovní agentura je jednou z největších, která poskytuje výlety do Kim Čong-unovy země. Zajímavostí je, že podle Cockerella je docela běžné, že si lidé rezervují výlet jen pro jednu osobu.

Dvacet procent rezervujících je pak ze Spojených států a Velké Británie, zbytek tvoří lidé z Blízkého východu, Evropy a Austrálie. Britská cestování kancelář Lupine Tours pro CNBC uvedla, že 75 procent klientely mířící do Severní Koreji jsou muži. Velká část turistů z Číny cestuje do KLDR pouze na denní výlet. Proč? Hledají prý nostalgii časů staré neindustrializované Číny.

Řekli byste si, že nedávné zvýšení politického tlaku na korejském poloostrově lidi odradí. Koryo Tours tuto teorii ale popírá. Cestovní kancelář zaznamenala pouze pokles zájmu amerických turistů, a to až po medializaci případu Otto Warmbiera.

Elon Musk: Populační bomba tiká a nikoho to nezajímá

Severní Korea se sama snaží stylizovat do role turistické destinace. Webové stránky DPR Korea Tourism doporučují především návštěvu hlavního města Pchjongjangu, lyžování a surfování. To sice  asi není typická představa Čecha o cestování v Severní Koreji, ale pokud máte odvahu riskovat, můžete se stát jedním z mála lidí, kteří budou svědky striktního komunistického režimu v jeho současné přirozené podobě.

Newsletter