Chcete předběhnout konkurenci? Přesuňte se do cloudu!

Zdroj: Depositphotos

Firmy to dnes nemají jednoduché. Zákazníci čekají stále více a konkurence je vzdálena jen pár kliknutí myší. Společnosti si musejí pečlivě hlídat svou produktivitu a tím i konkurenceschopnost. Naštěstí už ani malé organizace nemusejí vydávat obrovské peníze za robustní technologická řešení. Datová úložiště, lepší komunikace napříč týmy, vyšší úroveň zabezpečení – to jsou jen některé benefity cloudových řešení.

Přejít do cloudu není těžké a výsledky jsou vidět téměř okamžitě. Jednou z firem, která pomáhá organizacím s přesunem, je Revolgy Business Solutions. V pozici provozního ředitele Revolgy od listopadu loňského roku působí George Bray. Bývalý dlouholetý viceprezident světové cloudové superstar Rackspace nám vysvětlil, jak se dříve konzervativní postoj firem měnil v hromadné stěhování do cloudu a nový standard. A také, co přesun do cloudu obnáší a kterým zákazníkům už Revolgy pomohlo. Přečtěte si rozhovor.

George Bray, zdroj: Revolgy
George Bray, zdroj: Revolgy

Co přesně svým zákazníkům poskytujete?

Revolgy pomáhá firmám s digitální transformací. Mezi služby, které nabízí, patří Google Workspace pro zvyšování produktivity a Google Cloud Platform nebo Amazon Web Services pro cloudovou infrastrukturu. Našim zákazníkům připravujeme řešení na míru prostřednictvím plně certifikovaných služeb. Digitální transformaci konkrétního klienta sice řídíme my, protože přicházíme s technologii i know-how, v praxi jde ale o partnerský vztah, kdy na projektech pracují sloučené týmy klienta a dodavatele, kterým je Revolgy.

Kdo jsou vaši hlavní klienti?

Máme širokou paletu zákazníků. Hlavní část tvoří takzvaní „Digital Natives“ – firmy, u kterých jsou digitální technologie klíčové pro jejich obchodní model. Další část naší zákaznické báze zaujímají „Cloudy Ready“ společnosti. Tito zákazníci teprve zavádějí nová digitální řešení s cílem celkové transformace své firmy.

Regionálně většina našich zákazníků pochází ze střední a východní Evropy, Pobaltí, v rámci západní Evropy obsluhujeme firmy z německy mluvících zemí (Německo, Rakousko, Švýcarsko). Další klienty máme na Středním východě a v Africe. Oborově jsou nejčastěji zastoupeny firmy působící v oblasti herního průmyslu, financí, maloobchodu a e-commerce.

Odkdy se datuje zájem českých firem o cloudová řešení?

V Česku zájem o cloud sledujeme dlouho. Už před deseti lety jsme se stali jedním z prvních poskytovatelů cloudových služeb na českém trhu. Například v roce 2013 jsme úspěšně převedli Českou spořitelnu, banku s tisícovkami zaměstnanců a miliony klientů, pod cloudové řešení Google Workspace.

Když poté začaly služby jako Google Cloud Platform a Amazon Web Services, české startupy ale i zavedené firmy se jich rychle chytily.

Jak moc je cloud rozšířen mezi českými firmami?

U technologických a digitálních společností jsou cloudová řešení pevnou součástí jejich DNA. V Česku je obrovské množství lidí s kvalitním technickým vzděláním i dovednostmi. Díky tomu je tento region schopen vygenerovat skutečně globální společnost jako třeba Avast.

Velké společnosti přistupují k přijetí cloudu možná trochu zdrženlivěji. Je to kvůli jejich komplexitě a stávajícím technologickým řešením. Ale i u nich už pozorujeme zájem o cloud. Vstup do něj se u nich čím dál častěji objevuje jako jeden ze strategických cílů.

Revolgy Team photo, zdroj: Revolgy
Revolgy Team photo, zdroj: Revolgy

Váš web zmiňuje pojem „cloud adoption“. Co to pro vaše zákazníky znamená? Jak dlouho tento proces trvá?

Adopce cloudu neznamená jen implementaci technického řešení, ale změnu přemýšlení, pracovních postupů, přístupu ke spolupráci na projektech. Součástí procesu je i práce s lidmi, pomoc s jejich adaptací na nové nástroje například pomocí workshopů. Řada z nich dnes cloudová řešení využívá každodenně v soukromí, takže přechod je pro ně hladký a intuitivní, někteří ale potřebují trochu „popošťouchnout“.

Délka implementace je tak hodně individuální. Zkušenost je ale taková, že si lidé a firmy na výhody cloudových řešení rychle zvykají. Ať už se jedná o přechod ze zastaralého emailového klienta na digitální platformu Google Workspace, případně modernizaci zastaralých aplikací. Máme opravdu dlouholeté zkušenosti, ze kterých naši klienti mohou čerpat. Díky nim se v implementaci dokážeme vyhnout nástrahám.

Můžete popsat nějaký projekt? Jaké výhody vašemu zákazníkovi přinesl?

Česká spořitelna potřebovala překopat jejich vnitřní systémy. Jejich dosavadní nástroje byly roztříštěné a neefektivní a ztěžovaly firemní komunikaci. Revolgy zorganizovala přesun na platformu Google. Povedlo se nám to během tří měsíců a Česká spořitelna díky tomu zaznamenala výrazný nárůst produktivity zaměstnanců. Taky výrazně ušetřila na licencování a údržbě předchozích platforem.

Jako další příklad můžu uvést společnost Purple Technology. Tato firma poskytuje expertizu Forex brokerům po celém světě. Purple Technology potřebovala nákladově výhodnější platformu. Zajistili jsme jim novou pod naší správou a tím je zbavili závislosti na dosavadním dodavateli. Jejich developeři jsou teď výrazně produktivnější.

Proč se společnosti obvykle rozhodnou přesunout své aktivity do cloudu? Jaké jsou hlavní výhody?

Cloudová technologie tvoří základ současné digitální evoluce, která se nedá zastavit. Je zároveň spouštěčem tvrdé konkurence doslova ve všech odvětvích. Firmy dnes díky ní můžou obsluhovat své klienty mnohem rychleji než v minulosti s výrazně nižšími nároky na správu a údržbu systémů a mnohdy také s výrazně nižšími náklady. Revolgy je tu proto, aby organizacím usnadnila přechod do cloudu, a pomohla jim díky tomu získat náskok před konkurencí, nové zákazníky a tržby z digitálních služeb.

Mezi vašimi zákazníky se často vyskytují banky, jež podléhají vysoké regulaci. Liší se proto jejich požadavky ve srovnání s jinými klienty?

Rozhodně ano. Úzce s nimi spolupracujeme, abychom našli řešení vyhovující všem legislativním požadavkům. Ty pocházejí od České národní banky a Evropského orgánu pro bankovnictví (European Banking Authority). K nim ještě musíme přiřadit povinnosti vyplývající z legislativy General Data Protection Regulation (GDPR).

Z technického hlediska vzato – zákazník si nadefinuje bezpečnostní požadavky a my na jejich základě vytvoříme specifickou infrastrukturu. Soustředíme se zejména na šifrování a zabezpečení formou kódu. Vysoká míra zabezpečení je pro nás klíčová v každé fázi.

Revolgy je s obratem přes 450 milionů jednou z největších českých firem na poli digitální transformace a cloudových řešení. Působí v regionu střední a východní Evropy a taky v Pobaltí. Mezi její největší klienty v ČR patří SEMrush, Česká spořitelna, Kofola, Fincentrum a další. Revolgy je certifikovaný Google Cloud Premier Partner a Amazon Web Services Advanced Consulting Partner.

Loni v listopadu jí společnost Amazon Web Services (AWS) udělila ocenění Amazon Web Services Partner Network Consulting Partner of the Year za budování cloudových řešení na AWS.

George Bray je provozním ředitelem Revolgy od loňského listopadu. Předtím působil více než třináct let ve společnosti Rackspace, kde působil ve funkci viceprezidenta a generálního ředitele pro nové podniky v regionu střední a východní Evropy. Má více než dvacet let zkušeností s informačními technologiemi.

Amazon Award, zdroj: Revolgy
Amazon Award, zdroj: Revolgy

Newsletter