Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Chcete víc peněz? Musíte být muž s bohatými rodiči

Co je potřeba k tomu, abyste vydělávali víc než ostatní? Podle britské studie musíte být muž s bohatými rodiči, který má vystudovanou London School of Economics. Alespoň taková odpověď vzešla z průzkumu 260 tisíc britských respondentů a jejich sociálního „stavu“ několik let po absolvování vysoké školy.

Deset let po promoci dosahuje propast mezi ročními příjmy „dětí“ bohatých rodičů a těch „normálních“, o něco chudších, 8 tisíc liber v případě můžu a 5300 liber u žen. Dokonce i z hlediska absolvované vysoké školy dosahují bohatí příjmů o 10 % vyšších, než je tomu v případě osob pocházejících z průměrné rodiny.

Migranti milionáři? Proč prchají z Evropy?

Tyto výsledky vzešly ze studie amerických a britských vědců, kteří zkoumali daňové statistiky a záznamy o studentských půjčkách 260 tisíc absolventů. Ta byla zveřejněna v době, kdy musel britský premiér Cameron vysvětlovat souvislost svého jména, resp. svého otce, s údaji Panamských dokumentů. I v souvislosti s tím studie ukázala, že kromě peněz se dá po bohatých rodičích zdědit mnohem víc, jako například tzv. soft skills či schopnost osobní prezentace.

„Výhoda původu z bohaté rodiny absolventům evidentně pomůže i na trhu práce,“ přepisuje agentura Bloomberg slova Jacka Brittona, ekonoma z britského Institutu pro fiskální studia, který celý výzkum vedl. „Toto zjištění by tak mohlo pomoci politikům, kteří se zabývají problémem sociální imobility napříč všemi třídami.“

VIDEO nejen o genderových stamilionech Bábek: Český stát směřuje k autoritářskému režimu

Ale není to pouze bohatství a sociální status rodiny, který souvisí se zkoumanými příjmovými rozdíly. Svou roli, ne zrovna překvapivě, hraje i dosažené vzdělání. Průzkum u respondentů ukázal, že deset let po studiích si absolventi dvou nejstarších britských universit, Oxfordu a Cambridge, vydělají ročně o deset tisíc liber více. To však nestačí na absolventy London School of Economics, kteří dosahují těch vůbec nejvyšších mezd. Právě v jejím případě vynikají především ženy. Deset procent absolventek LSE si totiž ročně vydělá více jak sto tisíc liber.

Co se týče konkrétních povolání, v průměru jsou po absolvování nejlépe placeni studenti medicíny, u kterých medián příjmů dosahuje 50 tisíc liber. Poté následují ekonomové s ročními příjmy o velikosti 40 tisíc liber. Nejméně si naopak vydělají studenti výtvarného umění, jejichž příjmy dosahují velikosti těch, kteří nemají vystudovanou žádnou vysokou školu.

Newsletter