Chcete vydělat na víně?

Existuje nepřeberné množství způsobů, jak investovat a do čeho. Kromě investic do cenných papírů je tu tolik oblíbené investování do nemovitostí, zlata, starých aut či konečně do vína. Právě investice do vína patří mezi nejjistější způsoby, jak zhodnotit finanční prostředky.

Přitom nemusíte být zrovna sommelierem, abyste se mohli do tohoto způsobu investic pustit. Stačí se obrátit na renomované experty, kteří Vám poskytnou své cenné rady.

Investoři se často zaměřují na francouzská červená vína z Bordeaux, která mají potenciál zrání až 30 let. V hledáčku se také často objevují země jako Itálie, Portugalsko nebo Španělsko. Lidé si většinou myslí, že kvalitní vína dokážou vyrobit pouze tyto tradičně vínem proslulé země. To ale zdaleka není pravda. Velmi kvalitní vína pochází i z jižní Ameriky, Afriky nebo Austrálie.

Proč ale bloudit a hledat kvalitní vína různě po Evropě či na jiných kontinentech? Vždyť u nás v České republice dokážeme vyrobit také velmi kvalitní vína, a to mnohdy kvalitnější než kdejaký Francouz či Ital. Kde jsou ty časy, kdy se u nás vyráběly ve velkém jen patoky s příchutí komunismu. Dnes patří česká a především moravská vína mezi špičku.

Důkazem o kvalitě tuzemských vinic a vinařů svědčí například loňský jubilejní dvacátý ročník jedné z nejprestižnějších světových soutěží Vinalies Internationales v Paříži, kde naše vinařství získala celkem 26 medailí, z nichž deset bylo zlatých a šestnáct stříbrných. Uspět v této soutěži není pochopitelně vůbec snadné. Pěti až sedmičlenná komise se věnuje každému vzorku minimálně deset minut, přičemž každý člen vyjadřuje svůj podrobný názor na víno jak písemně, tak verbálně.

Příkladem tohoto úspěchu je Vinařství Krist z Milotic u Kyjova, které v této soutěži získalo tři zlaté a dvě stříbrné medaile. V další prestižní soutěži Femmes et Vins du Monde v Monte-Carlu získalo dalších 18 medailí z dvaceti přihlášených vzorků. Tolik tedy o kvalitě našich vinic a sklepního hospodářství, jehož kvalita často převyšuje vyspělé evropské země.

Víno „made in China“? Plochou vinic překonává Francii

A jak do vína investovat? Důležité je především kupovat víno od prověřených vinařství a také vědět, do jakého vína investovat. Víno by mělo pocházet z dobré vinařské trati a rovněž by mělo být z dobrého ročníku, jakým je třeba ten letošní, kdy byla cukernatost hroznů velmi dobrá. Kandidátů na investici Vám s těmito kritérii vyběhne velmi slušné množství.

Cílem by měly být především mladá vína, která zrají ještě v sudech. Jakmile dojde ke stočení vína do lahví a dostane se na trh, tehdy poprvé výrazněji stoupne jeho cena. Pokud víno získá na soutěžích několik významných ocenění, pak si teprve můžete mnout ruce nad správným rozhodnutím, které přinese zisk často i vyšší než 100 %.

Kde byste takové víno měli koupit? Tam, kde mají dlouhodobé zkušenosti s jeho výrobou a skladováním. Někde nabídnou skladování vína dokonce v privátním boxu. Součástí procesu uskladnění vína je také vydání certifikátu, který prokazuje toto uskladnění, a který přijde vhod v okamžiku, až budete se ziskem prodávat víno do jiných rukou.

Chcete ještě nějakou radu? Láhev s vínem by měla mít kvalitní pořádný korek, který by měl být při skladování neustále v kontaktu s ušlechtilou tekutinou. Koneckonců vnímání investice do vína může být různé a je jen na Vás, zda tuto investici chcete zpeněžit, nebo si ji vychutnáte s vývrtkou v ruce.

Portugalsko třese světem vína

 

Newsletter