Holubičí komentář šéfa Fedu k rizikům nové mutace a slova CEO Moderny ohledně méně efektivních vakcín přiživily rizikově averzní náladu. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Klesají i evropské a americké výnosy. Dolar oslabuje, ve ztrátě jsou i procyklické měny.

Chudí Američané: Nejsme bohatí, abychom si kupovali levné věci

V konzumním světě je možné všechno, a proto když bohatí utrácejí za luxus, málokdo by se tomu podivil. Podle studie Deutsche Bank však za hlouposti neutrácejí pouze bohatí, ale i chudé rodiny. Proč jsou právě ony náchylnější ke kreditnímu dluhu než ty se středními příjmy?

Ze začátku je třeba uvést na pravou míru, že největší německá banka provedla výzkum pouze na obyvatelích Spojených států. Zprávu, kterou zveřejnila minulý týden, však lze brát jako dobrou indikaci pro celý „západní svět“. Šetření se  zaměřovalo na data za období 30 let od roku 1984 do 2014.

Analytický tým Deutsche Bank zjistil, že všichni Američané utrácí velkou část jejich mzdy za luxusní věci, a to ve všech příjmových kategoriích. Konkrétně si banka vypůjčila v tomto případě definici z učebnic ekonomie a definovala luxusní věci jako „zboží nebo služby, u kterých se s růstem přijmu zvyšuje spotřeba“.

Nejbohatší pětina rodin údajně utrácí 65 procent svých příjmů za luxusní zboží a pouze 35 procent za důležité věci či služby. Rodiny se středním příjmem pak dělí utracené peníze za potřebné a nepotřebné zhruba napůl.

Překvapivým výsledkem bylo příjmově nejspodnějších 20 procent rodin. Podle autora studie, hlavního ekonoma Deutsche Bank Torstena Sloka, tyto rodiny utrácejí 40 procent svého příjmu za kategorii luxusních statků. Plat spodních dvou pětin přitom průměrně za rok činil pouze 47 300 dolarů.

Obecným konsensem je, že kupování luxusních věcí je z velké části ovlivněno emocemi. Stále však platí, čím bohatší lidé jsou, tím více utrácí zejména pomocí kreditních karet. Průzkum NerdWallet v lednu letošního roku potvrdil, že 49 procent amerických obyvatel kvůli špatné kontrole emocí utratí více, než si mohou skutečně dovolit.

Američané dluží 13 bilionů dolarů. Je tohle ten americký sen?

Co se týče dluhu na kreditní kartě, 86 procent Američanů si myslí, že je v pořádku se zadlužit kvůli náhlým výdajům v domácnosti, zdraví a v dalších klíčových oblastech života. Ještě o jedno procento více tvrdí, že by se cítili trapně, kdyby se zadlužili kvůli nepotřebným věcem jako například výdaje na dovolenou. Více náchylní k zadlužení na kreditní kartě jsou pak americké ženy, které často uváděly stresový faktor. Podle NerdWallet jsou ale k tomuto, taktéž kvůli stresu, náchylnější chudé rodiny s příjmem pod 50 tisíc dolarů než ty bohatší s příjmem nad 100 tisíc dolarů.

Newsletter