Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

Chudoba a kriminalita. I takové je nejdražší město světa

Chudoba, dopravní omezení a kriminalita nejsou zrovna atributy, které byste tipovali pro nejdražší město na světě. U Luandy, hlavního města Angoly, tomu tak ale bohužel opravdu je. Luanda je dle žebříčku společnosti Mercer nejdražším městem pro v něm pracující cizince a drží se tohoto prvenství již dva roky po sobě. Město se stále rekonstruuje po 27 let dlouhé občanské válce, která skončila v roce 2002. Vysoké náklady na bydlení v hlavním městě Angoly jsou částečně způsobeny silnou závislostí země na dovozu. Angola podle Reuters spotřebuje celé tři čtvrtiny dovezeného zboží.

„Přestože je Angola jedním z největších producentů ropy na světě, jde o relativně chudou zemi, která je ovšem pro cizince drahá. Platí se tu hodně například za dovážené zboží,“ uvádí Mercer. A k tomu všemu nedávný „ropný boom“ přilákal spousty zahraničních pracovníků, čímž vyhnal ceny ještě výš.

Na druhém místě v žebříčku je hlavní a zároveň největší město Chadu, N’Djamena. „Zatímco Luanda a N’Djamena jsou relativně levná města pro místní, pro zahraniční pracovníky už to tolik neplatí, protože dovážené zboží je za příplatek,“ říká Ed Hannibal, šéf Mercer Mobility Practice.

„Nalezení bezpečného místa pro život, které splňuje kritéria cizinců žijících v dané zemi, může být náročné a zároveň nákladné. To je v podstatě hlavní důvod, proč se některá africká města umisťují tak vysoko v našem žebříčku,“ dodal.

Průzkum zahrnuje 211 měst napříč pěti kontinenty. Měří a porovnává ceny více než 200 položek v každém místě, včetně dopravy, bydlení, potravin, oblečení, potřeb pro domácnost a zábavy. Slouží také nadnárodním společnostem jako vodítko při určování výše kompenzačního příspěvku pro jejich zahraniční pracovníky.

Evropa a Asie dominují top 10

Asijská a evropská města obsadila prvních deset příček v žebříčku nejdražších měst pro zahraniční pracovníky.

2013

2014

Město

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Země

1

1

Luanda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angola

4

2

N’Djamena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chad

6

3

Hongkong

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hongkong

5

4

Singapur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Singapur

8

5

Curych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Švýcarsko

7

6

Ženeva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Švýcarsko

3

7

Tokio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Japonsko

9

8

Bern

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Švýcarsko

2

9

Moskva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusko

14

10

Šanghaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čína

Zdroj: Mercer

Západoevropské země v žebříčku všeobecně stouply hlavně díky posílení domácí měny vůči dolaru, tvrdí Mercer. V Asii, japonská města v letošním žebříčku klesla v důsledku oslabení jenu vůči americkému dolaru. Na rozdíl od čínských měst, která vyskočila o pár příček výše, včetně Šanghaje, Pekingu a Shenzhenu (Šen-čenu), právě díky posílení čínského jüanu. Jen v posledních dvou letech oslabil téměř o 30 procent, zatímco jüan posílil téměř o tři procenta.

Nejdražší město USA

Až o 8 příček se musel vyšplhat New York, aby dosáhl na své momentální 16. místo a stal se tak nejdražším městem USA. K čemuž mu zajisté dopomohl momentální růst cen za ubytování. Los Angeles se posunul také směrem nahoru a to na 62. místo, zatímco San Francisco poskočilo na místo 74.

„Města ve Spojených státech se posouvala v žebříčku směrem nahoru z důvodu relativně stabilního amerického dolaru vůči ostatním hlavním měnám. A také pokles měst z jiných regionů pomohl americkým městům na seznam,“ uvádí Mercer.

Nejdražší města podle regionu:

Amerika                                                                                                         

 1. New York, USA
 2. São Paulo, Brazílie
 3. Los Angeles, USA

Asie-Pacific

 1. Hongkong
 2. Singapur
 3. Tokio, Japonsko

Evropa

 1. Curych, Švýcarsko
 2. Ženeva, Švýcarsko
 3. Bern, Švýcarsko

Střední východ / Afrika

 1. Luanda, Angola
 2. N’Djamena, Chad
 3. Victoria, Seychely

Zdroj: Mercer

Newsletter