Cigarety zdraží. ČR neplnila minimální daň EU kvůli slabší koruně

Sněmovna kvůli směrnici Evropské unie o minimálním zdanění cigaret schválila další zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret tak může zdražit o tři až čtyři koruny. Změnu zákona o spotřební dani musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Za současné ceny by bylo možné cigarety prodávat maximálně čtyři až pět měsíců po přijetí novely.

Ohledně růstu celkového zdanění pro ČR jako členskou zemi EU vyplývá povinnost, jde ale o cestu, jakou k růstu zdanění tabákových výrobků dojde a jaké cenové segmenty zasáhne výrazněji či naopak méně.

Především pravicová opozice vytýkala vládě, že její návrh zdraží více dražší cigarety, což by zvýhodnilo dovozce cigaret před domácím výrobcem. Poslanci včetně Milana Urbana (ČSSD) navrhovali zvýšit daň jiným způsobem, například snížením pevné části daně a zvýšením její minimální výše vždy o jeden haléř na cigaretu. Žádnou z těchto úprav ale Sněmovna s ohledem na odmítavý postoj ministra financí Andreje Babiše (ANO) nepodpořila.

Důvodem zvýšení sazby daně je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR minimální sazby stanovené EU. Ty jsou uváděny v eurech. Vyšší růst zdanění by ale ČR musela navrhnout kvůli kurzu koruny platnému k letošnímu říjnu, který bude zřejmě stále pod vlivem loňských intervencí České národní banky.

Stát by měl ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, v přepočtu 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením, které před každým zdražením cigaret masívně přichází a ovlivňuje podstatně výsledky tabákových firem, zejména Philip Morris ČR.

Newsletter