Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Cíle Šárky Pančochové: Bedna, olympiáda i video. Hlavně naplno

Jsem hodně cílevědomá a ráda přijímám výzvy. Nejde o to, co člověk dělá, ale jak ho to baví, říká v rozhovoru pro Roklen24 jedna z nejlepších freestyle snowboardistek planety Šárka Pančochová. Co očekává od letošní sezóny? O co jí šlo v projektu Shark Tales? Čím dalším překvapí? Kolik stojí příprava na závody a je to investice, která se vrátí? Jak vytížený vrcholový sportovec spravuje své finance? 

R24: Šárko, stojíte na prahu nové sezóny. S čím do ní jdete?

Vždy se snažím podávat stoprocentní výkon. A někdy je potřeba i trochu štěstí. Pojedu hodně závodů, abych se do toho zase dostala, plus se budu snažit užít si sezónu – a natáčet s kamarádkou Cheryl Maas.

R24: Jak vypadala Vaše příprava? Co všechno zahrnovala?

Snowboarding je hodně jednostranný sport. Po intenzivním roce je potřeba si odpočinout a vrátit tělo do přirozeného balancu. Trénink před sezónou je důležitý. Snažím se nabrat svaly, které potom během sezóny ztrácím. Dále se snažím si trénink užít –  v podobě různých aktivit jako lezení po skalách nebo jízdě na kole.

R24: Co všechno plánujete v letošní sezóně zvládnout?

Světový pohár, závody World Snowboard Tour, a také budu natáčet menší video projekt.

R24: A cíle? 

Chtěla bych se vrátit na stupně vítězů. Přidat pár nových triků a pomalu začít pracovat na přípravě na olympiádu.

R24: Jakým projektům se v současné době věnujete? Můžete říct pár slov o Shark Tales?

Shark Tales byla taková srdcovka. Projekt, který jsem udělala hlavně sama pro sebe. A také jsem si vyzkoušela, jaké to je, být v roli producenta filmového projektu. Na další rok připravujeme s kamarádkou Cheryl Maas trochu jiný koncept. Bude se to jmenovat Shark Tales & Maas Attacks. Bude se jednat o webové epizody, které budeme pouštět postupně v průběhu sezóny.

R24: Jak se díváte na sponzoring snowboardingu v Čechách?

Myslím si, že prostor pro jezdce tam je, ale člověk musí tvrdě pracovat. Pár let zpět se dalo snowboardingem docela dobře uživit. V této době je to trochu těžší, ale dá se. Jezdec se musí umět dobře prezentovat v médiích a jezdit minimálně na evropské úrovni. Všechno jde ruku v ruce.

R24: Můžete čtenářům odkrýt, jaké objemy peněz se ve snowboardingu v Čechách obracejí?

Já osobně nevím, jelikož všechny moje firmy jsou zahraniční.

R24: Jak je to tedy v zahraničí?

Zahraniční firmy vždy platí o něco víc, ale dostat se do zahraničního týmu je o dost těžší. Znamená to být na stupni vítězů na většině závodů.

R24: Jak se díváte na českou podporu sportu? Ať už na amatérské či profesionální úrovni?

Svaz lyžařů se angažuje docela dobře. Máme juniorský tým a také olympijský výběr. A dostáváme docela dobrou podporu. Trochu víc peněz nikdy neuškodí. Ale myslím si, že jsme na tom pořád docela dobře, v porovnání s ostatními státy.

R24: Jak moc konkurenční prostředí panuje ve snowboardingu? Jsou snowboardisté rivaly nebo spíše přáteli?

Na úrovni, kterou jezdím já, se snažíme si hodně pomáhat a na závodech se podporujeme. Mě osobně je jedno, jak jezdí ostatní. Když na to mám, tak na to mám – když ne, tak ne.

R24: Jaké jsou Vaše motivace být profesionální sportovkyní?

Jsem hodně cílevědomá a ráda přijímám výzvy k novým věcem – snowboarding je velmi kreativní činnost. Nejde o to, co člověk dělá, ale o to, jak ho to baví. Snowboarding je pro mě teď top a až mě přestane bavit, tak se posunu dál k něčemu jinému. Motivace je užívat si to, co nejvíc to jde.

Jágr, Samková, Špotáková… Čím jsou pro Čechy i ekonomiku?

R24: Jak zvládáte psychickou zátěž např. během sezóny? Jak se Vám daří podat v danou chvíli ten nejlepší výkon?

Snažím se nemyslet na výhru a nebo ceny. Jedu jak nejlépe umím. Někdy je to náročnější ale mám podporu od trenéra Martina Černíka, který se snaží eliminovat stresové situace během sezóny.

R24: Jak řeší sportovci své finance? Máte vy osobně čas řešit finance či investování svých volných peněz?

Extra se tomu nevěnuji. Měla bych asi o dost víc. Teď je pro mě na prvním místě sport, věnuji mu všechno, co mám.

R24: Jak náročné je financovat přípravu na závody?

Tím, že během celé sezóny neustále cestuji mezi Evropou a Amerikou, a mám sebou trenéra, tak se to celkem prodraží. Odhaduji, že to bude částka okolo milionu korun za jednu sezónu.

R24: Odpovídají pak výhry a další benefity ze závodů těmto nákladům?

Vzhledem k tomu jak riskujeme a jaké úsilí vynakládáme, tak výhry ani zdaleka neodpovídají. V porovnaní například s tenisem.

R24: Jak se díváte na olympiádu z pohledu financí, náročnosti na přípravu, nákladů či mediálního zájmu?

Z mého pohledu je medializace dobrá. Celkově si teď ženský snowboarding v Čechách vede dobře. I podpora Českého olympijského výboru je slušná. Přála bych si, aby byla organizace a trať o něco lepší, než byly na poslední olympiádě – naše trať nebyla vůbec v dobrém stavu, s výjimkou finálového dne.

Tomáš Kraus: Přestaňme hledat ‚ale‘ při našich rozhodnutích

R24: Myslíte, že se firmám vyplácí investovat do spolupráce se sportovci? 

Sociální média jsou pro firmy silná zbraň. Z mého pohledu je snowboarding cool a zajímavý sport pro mladé. Proto to je pro firmy výhodné.

R24: Spolupracujete s KPMG. Jak spolupráce probíhá?

Hlavně přes sociální média. Také děláme přednášky o sponzorování sportu na školách. Snažím se inspirovat mladé lidi k tomu, aby šli do všeho naplno.

R24: Co plánujete do budoucna?

Snowboarding je teď to hlavní a nějak se nezatěžuji tím, co bude. Snažím se žít v přítomnosti. To je jediná skutečnost která je reálná.

Šárka Pančochová je jednou z nejlepších freestyle snowboardistek planety a světová šampionka v sezóně 2012/2013. Česká královna prkna se narodila roku 1990 v Uherském Brodě a na snowboardu začala jezdit v 11 letech. Od začátku bylo všem jasné, že neohrožená dívka, kterou nepřekvapil žádný skok či zábradlí, půjde raketově nahoru. Dnes patří mezi vedoucí osobnosti ženského snowboardingu, má na kontě velké úspěchy ze Světového poháru, Mistrovství světa i  X-Games. 

 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter