Cílek: Uprchlíci našli novou cestu do Evropy

Pokud jsem v jednom z předešlých příspěvků psal o strategické nátlakové migraci, tak se zdá, že k ní nejenom právě teď dochází, ale i že se realizuje na nečekaných místech. Koho by napadlo, že Íránci nebudou utíkat přes Středozemní moře, ale použijí lacinější trasu na kole za polárním kruhem na počátku arktické zimy.

Hlavním cílem tohoto krátkého sdělení je nejenom upozornění, že Evropská unie se v příštím roce obává zhruba tří milionů uprchlíků, ale že migrační trasy se nejspíš s každým novým plotem budou operativně měnit. V této chvíli to vypadá na možný pokus otevřít trasu z jižních muslimských států přes Černé moře, anebo rovnou přes Rusko a Ukrajinu dál na východ.

Ruské zákony zakazují překročení hranice pěšky nebo v cizích autech, takže migranti si nejčastěji koupí bicykl, který stojí kolem 200 amerických dolarů a pak překročí hranici do Norska, kde v městečku Kirkenes požádají o asyl. Zatím to udělalo 2 tisíce migrantů, ale místní autority očekávají do konce roku příchod zhruba 11 tisíc lidí. Vzrůstající počet norských politiků se obává toho, že tato migrační trasa funguje s pomocí ruských úřadů, protože sousední Finsko, které není členem NATO, utečenecké problémy tohoto typu nemá.

Celý text Václava Cílka vyšel na partnerském webu Echo24.cz a zveřejnil Institut 2080 na svém Facebooku.

 

 

Rozhovory, které poskytli Petr Robejšek a Václav Cílek bezprostředně po skončení debaty „BEZ POLITICKÉ KOREKTNOSTI“ naš…

Zveřejnil(a) Institut 2080 dne 24. listopad 2015

Newsletter