Čína brzdí, špatné úvěry v bankách prudce rostou

Čínská ekonomika zvolnila ve svém růstu a čínské banky se potýkají s prudkým vzestupem špatných úvěrů. „Riziko roste,“ tvrdí ve své zprávě čínská PwC China Banking and Capital Markets.

„Kvalita aktiv se plynule zhoršuje a doba úvěrů po splatnosti natahuje. Roste tlak na přehodnocení těchto aktiv na špatná,“ uvádí ve zprávě Jimmy Leung. K situaci dle PwC přispívá i snaha o rozproudění toku úvěrů do tempem růstu vadnoucí ekonomiky, což logicky růst špatné části úvěrů nese.

Čínská ekonomika loni rostla nejpomaleji za posledních 24 leta  poprvé od roku 1998 zaostala za vládním odhadem růstu, který byl navíc opakovaně snižován. První letošní čtvrtletí pak přineslo další zpomalení.

Jako poslední krok čínská centrální banka snížila požadavek na rezervy bank o 100 bazických bodů.

Bilance dvanáctky největších čínských bank dle zprávy PwC loni vzrostla o 11,5 procenta na 52,31 bilionu jüanů, špatné úvěry ale dle stejné zprávy vylétly o 38,2 procenta na 641,5 miliardy jüanů. Úvěry po splatnosti, ale ještě ne klasifikované jako špatné, pak vylétly o závratných 112,7 procenta.

Na stabilitu čínských bank dle PwC dále dopadne liberalizace úrokových sazeb, zavedení pojištění depozit i růst akciového trhu v Číně jako takového. Komerčním bankám to ale otevírá i nové příležitosti. „Zobchodované objemy, fúze a akvizice, růst potřeby financování,“ míní Jimmy Leung. 

Newsletter