Čína chce trh zaplavit likviditou

Klíčové body

  • Čína vystřelila několik balíčků na podporu ekonomiky najednou. Nejdůležitější je pokles úrokových sazeb a pokles míry povinných rezerv u komerčních bank.
  • Čínský cíl pro růst ekonomiky na úrovni kolem 5 % pro letošní rok totiž nevypadal příliš pravděpodobně. Prognózy revidovaly čínský růst směrem dolů.
  • Pokles úrokových sazeb v USA vytvořil v Asii v čele s Čínou prostor pro uvolnění měnové politiky s cílem podpořit ekonomiku bez výrazných tlaků na oslabení tamní měny.
Zdroj: Depositphotos

Čínská centrální banka odstartovala další program, který se skládá z balíků na podporu ekonomiky. Cílem je podpora ekonomického růstu, aby byl dosažen komunistickou stranou stanovený růst ekonomiky kolem 5 %. Řada prognóz bank a institucí světového významu prošlo v průběhu roku u očekávaného růstu čínské ekonomiky revizí směrem dolu. Na dosažení cíle to tak nevypadalo. I proto centrální banka Číny sáhne k snížení povinných rezerv u komerčních bank na nejnižší úroveň od roku 2020, kde si slibují příliv likvidity do ekonomiky. Zároveň byl oznámen pokles základní úrokové sazby. Poprvé za posledních deset let tak došlo k snížení u obou těchto nástrojů současně, což ukazuje na významnost situace.

Snížení povinného podílu rezerv u komerčních bank by v Číně mělo uvolnit do ekonomiky okolo 800 miliard jüanů, tedy zhruba 114 miliard amerických dolarů. Zároveň probíhají diskuse ohledně rozšíření zapojení centrální banky na akciových trzích v podobě akciového stabilizačního fondu, který by měl dohlížet nad „správným“ vývojem cen čínských akcií. Dalším balík podpory míří na podporu problematického nemovitostního trhu, kde došlo k prodloužení „dočasného“ snížení úrokových sazeb u existujících hypoték s cílem podpořit dlužníky ve schopnosti splácet nasmlouvané závazky.

Není to tak, že by se čínská vláda nesnažila v posledních měsících a letech otočit místy nepříznivý trend ve výkonu tamní ekonomiky pomocí velkých balíčků z oblasti fiskální politiky. Data však stále ukazují na nejnižší růst ekonomiky za posledních pět čtvrtletí. I proto bylo oznámeno několik opatření na podporu ekonomiky najednou.

Jenže problém v Číně nyní netkví ani tak v tom, že banky trpí nedostatečnou likviditou, ale spíše velmi slabou poptávkou po úvěrování ve spotřebitelském i byznysovém sektoru. K dosažení čínského cíle v oblasti růstu ale bude zřejmě potřeba právě spotřeba a investice na úvěr. Kroky v oblasti fiskální i monetární politiky tak v současném prostředí spíše míří na zlepšení nálady a oživení aktivity.

Pokles úrokových sazeb v USA o 50 bazických bodů a prostor pro další snížení sazeb do konce roku zatlačil na oslabení kurzu dolaru. Pro řadu regionů světa, včetně Asie v čele s Čínou, to znamenalo rozvázání rukou v oblasti měnové politiky. Výrazně vyšší úrokové sazby vedly k tomu, že významná část exportérů držela utržené dolary, které nabízí velmi zajímavé výnosy. Pokles sazeb v Číně popř. v dalších asijských zemích před snížením sazeb v USA by tak vedlo k nepříjemným tlakům na oslabení měny. Začátek cyklu poklesu úrokových sazeb v USA tak umožnilo start snižování sazeb v Asii za účelem podpoření ekonomiky bez větších obav z nechtěných výkyvů kurzů měn.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1121 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1063 do 1,1158 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,13 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,06 až 25,22 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,47 do 22,71 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter