Čína spojí akciový trh. Povzbudí Hongkong jako finanční centrum?

Dny, kdy se platily rozdílné ceny za stejné akcie v Honkongu a Šanghaji, jsou u konce, alespoň to tvrdí Morgan Stanley. Valuační mezera mezi duálně listovanými tituly zmizí, neb Čína se rozhodla vytvořit jednotný trh, který propojí obě města.

„A“ akcie denominované v jüanu a obchodované v Šanghaji se obchodují se zhruba 7% diskontem oproti „H“ akciím, kotovaným v Hongkongu. Valuační mezera mezi dvěma zmíněnými burzami přitom ke konci července dosáhla svého maxima od roku 2006.

„Čekáme na konvergenci obou typů akcií,“ uvedl Jonathan Garner z Morgan Stanley. Během krátké doby by mělo dojít k vyrovnání zmíněné mezery až na nulu.

Šanghajský index SHCOMP od poloviny března zpevnil o 11 procent díky spekulacím, že vládní stimulační balíčky oživí růst v druhé největší světové ekonomice. Vedle toho se hongkongskému Hang Seng China Enterprises indexu podařilo zpevnit o více jak 20 procent. 

Plánovaná konvergence by měla odstartovat začátkem října a měla by umožnit zahraničním investorům bezprecedentní přístup na pevninský trh a současně otevření trasy pro bohaté čínské investory, jež budou moci nakupovat akcie v Hongkongu.

Šanghajský index se během včerejší seance dostal na své osmiměsíční maximum, když jej podpořila zpráva, týkající se inflace, která byla nižší než původní odhady, což posiluje spekulace na pokračující uvolněnou politiku centrálních bankéřů.

Průzkum provedený skupinou CLSA na datech od 401 vybraných investorů poukázal na to, že 77 procent dnes nemá zájem o investice do Hongkongských akcií především kvůli jedné překážce: minimálnímu požadavku k otevření obchodního účtu. Ten dosahuje 500 tisíc jüanů respektive 81,2 tisíce amerických dolarů.

„Téměř polovina z nich tvrdí, že je tato minimální hranice stanovená příliš vysoko. Pokud by tam tento minimální požadavek nebyl zakomponován, okruh potencionálních investorů by se rozšířil na vice než 90 procent,“ uvedl analytik David Murphy z CLSA.

Zatímco připravovaný systém nebude ze začátku dokonalý, burzy na něho tlačí především z důvodu otevření čínského trhu a růstu důležitosti Hongkongu jako globálního finančního centra.

Newsletter