Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Čína: Trumpe, pozor! I my můžeme přiostřit

Čína právě učinila první výhrůžku směrem k novému americkému prezidentovi. Pokud se Donald Trump bude držet svého „naivního“ plánu zavedení cel na čínské zboží, firmy jako Apple a další spláčou na prodejem svých produktů v ekonomice rudého draka.

Informaci ohledně výměny (zatím pouze) názorů přinesly čínské státní noviny Global Times. Tato reakce přišla v návaznosti na Trumpův předvolební výrok ohledně zavedení importních cel o velikosti 45 % na veškeré zboží proudící z Číny. I přesto, že neuvedl bližší specifikaci tohoto plánu, Čína jej vzala poměrně vážně.

„Objednávky, které jsme uskutečnili u firmy Boeing, snadno nahradí společnost Airbus,“ píší Global Times. „Prodej zboží amerických automobilek a telefonů značky Applu utrpí drtivou porážku. Dovoz americké sóji a kukuřice pak bude pozastaven. Čína může rovněž omezit počet studentů studujících v USA.“

Omluvte mě, odcházím investovat miliardu dolarů

I přes všechny tyto výhrůžky jsou čínské noviny přesvědčeny, že Trumpovy předvolební výroky byly pouhou součástí rétoriky celé jeho kampaně. Plátek zpochybňuje především jejich možnou právní platnost, jelikož americký prezident může ze zákona zavést maximálně 15% clo na veškeré dovážené zboží, a to pouze na dobu 150 dnů.

Pravdou je, že obdobný scénář se odehrál již dříve. V roce 2009 zavedly Spojené státy 35% clo na čínské pneumatiky. Rudý drak na to vzápětí odpověděl rovněž cly uvalenými na automobilové díly a drůbeží maso.

Hlas Kalifornie: Trump zvítězil, je čas odejít

„Výsledkem těchto opatření byly ztráty na obou stranách,“ píší Global Times. „ Obamova administrativa od té doby vůči Číně nerozpoutala žádnou jinou obchodní válku. Pokud však Trump 45% clo opravdu zavede, čínsko-americký obchod bude paralyzován. V návaznosti na svou bezohlednost, nevědomost a nekompetentnost by tak nový prezident musel nést veškeré následky.“

Global Times se dokonce vydávají i cestou spekulace. Scénář obchodní války je totiž možným dílem amerických médií, která chtějí nového prezidenta dostat do pasti. Trump je podle autora/ů jinak „mazaným obchodníkem“, který by se k tak pošetilému kroku neodhodlal. A pokud ano, poškodilo by to mnohé segmenty americké ekonomiky.

Otazníky nad Fedem: Rezignuje Janet Yellenová?

Newsletter