Čína zavírá kryptoměnové burzy se sídlem v Pekingu

AKTUALIZOVÁNO – To, co na začátku tohoto týdne bylo pouhou spekulací, která vzešla z neoficiálních zdrojů, se dnešním dnem stalo skutečností. Podle informací serveru Coin Telegraph bylo čínskými regulatorními úřady potvrzeno, že ukončují činnost všech kryptoměnových burz se sídlem v Pekingu. 

„Všechny kryptoměnové burzy se sídlem v Pekingu musí v souladu s tímto oznámením zastavit obchodování,“ zní text ze strany čínského regulátora, který byl zveřejněn na twitteru novinářky Luna Lin, která přispívá například pro server Washington Post. 

Podle nařízení musí burzy k dnešnímu dni ukončit registrace nových klientů. Dále musí vytvořit oficiální vyjádření ohledně ukončení své činnosti, které bude poté rozesláno všem uživatelům.

Dokument poté hovoří o tom, že všechny burzy musí do 20. září vytvořit detailní plán svého odchodu z trhu (například plán výběru prostředků ze strany uživatelů co nejbezpečnější formou). Souběžně s tím musí všichni akcionáři burzy, kontroloři, členové seniorního managementu a zaměstnanci, kteří mají na starost finance a klíčové technologie, zůstat na území Pekingu, aby mohli dále spolupracovat s regulátory.

Dokument byl vydán komisí, která má na starosti dohled nad oblastí online finančních rizik a která spadá pod čínskou centrální banku.

Burzy OkCoin a Huobi, které jsou v rámci čínského trhu největší, budou dle nejnovějších informací ve své činnosti pokračovat až do 30. října, tedy pravděpodobně o měsíc déle než všechny ostatní zasažené subjekty.

Perzekuce fandů kryptoměn pokračuje? Zákaz směny za jüan?

 

Informace byla následně potvrzena jak serverem Caixin, tak i agenturou Reuters.

 

Souběžně s tím bylo zveřejněno další uzavření kryptoměnovýcb burz, a to ViaBTC a Yunbi, které tak následovaly burzu BTCCHina.

Bitcoin nejprve prohluboval předchozí ztráty na více než 7,3 %. Jeho cena se tak dle serveru Coin Desk propadla pod 3000 USD. Později se však situace obrátila. Aktuálně (k 18:40 SEČ) BTC roste  o více než 10 % až na 3553 USD.

Bitcoin jako podvod? Kim Čong-un si to rozhodně nemyslí

Anglický překlad šesti bodů (z twitteru výše) ohledně dalšího postupu v rámci uzavření burz je dle serveru Coin Desk následující:

Celkově se jedná o v pořadí již druhé opatření zaměřené proti uživatelům digitálních měn v Číně. Tím prvním bylo dočasné pozastavení tzv. ICO nových tokenů.

Čína proti kryptoměnám. Centrální banka zatrhla jejich vydávání

Čínské úřady se všeobecně snaží co nejvíce omezit segment kryptoměn. Asi nejlépe o tom svědčí slova Li Lihuie, bývalého prezidenta čínské centrální banky a aktuálního člena National Internet Finance Association.

„Digitální měny jako bitcoin a ethereum, fungující bez státní příslušnosti, aniž by měly schválení ze strany politického vedení, nejsou legálními měnami, a proto by se o nich nemělo hovořit jako o digitálních měnách,“ řekl Lihui na konferenci v Šanghaji. „Mohou se stát například nástrojem nelegálního financování a investic,“ přepisuje jeho slova agentura Reuters.

Lihui rovněž uvedl, že existuje rozdíl mezi digitálními měnami, které jsou zkoumány a vyvíjeny autoritami, jako je například čínská centrální banka, a jinými tokeny, jako třeba bitcoiny. Digitální měny, za kterými stojí oficiální úřady, prý mohou být prospěšné, a to samozřejmě s použitím té správní regulace.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Japonsko: Země vycházejícího slunce a bitcoinových dluhopisů

Newsletter