Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Čína zavírá kryptoměnové burzy se sídlem v Pekingu

AKTUALIZOVÁNO – To, co na začátku tohoto týdne bylo pouhou spekulací, která vzešla z neoficiálních zdrojů, se dnešním dnem stalo skutečností. Podle informací serveru Coin Telegraph bylo čínskými regulatorními úřady potvrzeno, že ukončují činnost všech kryptoměnových burz se sídlem v Pekingu. 

„Všechny kryptoměnové burzy se sídlem v Pekingu musí v souladu s tímto oznámením zastavit obchodování,“ zní text ze strany čínského regulátora, který byl zveřejněn na twitteru novinářky Luna Lin, která přispívá například pro server Washington Post. 

Podle nařízení musí burzy k dnešnímu dni ukončit registrace nových klientů. Dále musí vytvořit oficiální vyjádření ohledně ukončení své činnosti, které bude poté rozesláno všem uživatelům.

Dokument poté hovoří o tom, že všechny burzy musí do 20. září vytvořit detailní plán svého odchodu z trhu (například plán výběru prostředků ze strany uživatelů co nejbezpečnější formou). Souběžně s tím musí všichni akcionáři burzy, kontroloři, členové seniorního managementu a zaměstnanci, kteří mají na starost finance a klíčové technologie, zůstat na území Pekingu, aby mohli dále spolupracovat s regulátory.

Dokument byl vydán komisí, která má na starosti dohled nad oblastí online finančních rizik a která spadá pod čínskou centrální banku.

Burzy OkCoin a Huobi, které jsou v rámci čínského trhu největší, budou dle nejnovějších informací ve své činnosti pokračovat až do 30. října, tedy pravděpodobně o měsíc déle než všechny ostatní zasažené subjekty.

Perzekuce fandů kryptoměn pokračuje? Zákaz směny za jüan?

 

Informace byla následně potvrzena jak serverem Caixin, tak i agenturou Reuters.

 

Souběžně s tím bylo zveřejněno další uzavření kryptoměnovýcb burz, a to ViaBTC a Yunbi, které tak následovaly burzu BTCCHina.

Bitcoin nejprve prohluboval předchozí ztráty na více než 7,3 %. Jeho cena se tak dle serveru Coin Desk propadla pod 3000 USD. Později se však situace obrátila. Aktuálně (k 18:40 SEČ) BTC roste  o více než 10 % až na 3553 USD.

Bitcoin jako podvod? Kim Čong-un si to rozhodně nemyslí

Anglický překlad šesti bodů (z twitteru výše) ohledně dalšího postupu v rámci uzavření burz je dle serveru Coin Desk následující:

Celkově se jedná o v pořadí již druhé opatření zaměřené proti uživatelům digitálních měn v Číně. Tím prvním bylo dočasné pozastavení tzv. ICO nových tokenů.

Čína proti kryptoměnám. Centrální banka zatrhla jejich vydávání

Čínské úřady se všeobecně snaží co nejvíce omezit segment kryptoměn. Asi nejlépe o tom svědčí slova Li Lihuie, bývalého prezidenta čínské centrální banky a aktuálního člena National Internet Finance Association.

„Digitální měny jako bitcoin a ethereum, fungující bez státní příslušnosti, aniž by měly schválení ze strany politického vedení, nejsou legálními měnami, a proto by se o nich nemělo hovořit jako o digitálních měnách,“ řekl Lihui na konferenci v Šanghaji. „Mohou se stát například nástrojem nelegálního financování a investic,“ přepisuje jeho slova agentura Reuters.

Lihui rovněž uvedl, že existuje rozdíl mezi digitálními měnami, které jsou zkoumány a vyvíjeny autoritami, jako je například čínská centrální banka, a jinými tokeny, jako třeba bitcoiny. Digitální měny, za kterými stojí oficiální úřady, prý mohou být prospěšné, a to samozřejmě s použitím té správní regulace.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Japonsko: Země vycházejícího slunce a bitcoinových dluhopisů

Newsletter