Čínská centrální banka šlape na plyn

Čínská centrální banka oznámila, že s platností od pondělí sníží o jeden procentní bod úroveň vkladů, které u ní musí mít uložené komerční banky. Banka chce tímto krokem podpořit poskytování úvěrů ve zpomalující domácí ekonomice.     

Centrální banka se k tomuto kroku odhodlala naposledy v únoru, kdy velkým bankám snížila požadavek na minimální rezervy na 19,5 procenta a malým a středně velkým bankám na 16 procent.

Dnes oznámeným krokem klesl požadavek na 18,5 procenta. Rozsah kroku je pro Peking neobvyklý – ke snížení o celý jeden procentní bod v jediném kroku se centrální banka dosud odhodlala jenom jednou, uprostřed světové finanční krize v listopadu 2008. Ačkoli se jedná již o druhé zmírnění požadavku rezerv v letošním roce, jeho úroveň zůstává vysoko v porovnáním se světovým standardem.

Krok banky uvolní komerčním bankám ruce v možnosti poskytnout více úvěrů. Čínská státní média uvedla, že nejnovější snížení požadavku na povinné rezervy bank vpustí do druhé největší světové ekonomiky zhruba 1,2 bilionu jüanů (4,9 bilionu Kč).     

Čínská ekonomika rostla v prvním letošním čtvrtletí nejpomaleji za posledních šest let. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o sedm procent po růstu o 7,3 procenta v posledních třech měsících loňského roku, oznámili tento týden čínští statistici. 

Čína roste nejpomaleji za šest let

Vyhněte se Číně. Je to export na steroidech

Největší věřitel USA? Poprvé od krize jím není Čína

Newsletter