Čínské akcie sílí: Zásah centrální banky i konec sporné „brzdy“

AKTUALIZOVÁNO: Akcie v Šanghaji dnes zpevnily o 2 procenta, když v rámci dne připisovaly i silnější zisky. Trh zklidnilo zrušení kritizovaného pravidla pro přerušení obchodování a poprvé po devíti dnech nastavení silnější referenční sazby čínského jüanu vůči americkému dolaru. Páteční seance snížila ztrátu celého prvního týdne roku na 10 procent.

Čínská centrální banka nastavila referenční kurz čínské měny na 6,5636 k americkému dolaru, což je o 0,02 % nad závěrem čtvrtečního onshore obchodování a poprvé po devíti dnech postupného snižování této indikace. Ve čtvrtek přitom centrální banka srazila jüan nejprudčeji od intervence v srpnu loňského roku, která vyvolala prudké propady trhů napříč světem. Vůči vymezenému fixingu nechává čínská centrální banka spotový kurz jüanu pohybovat o nejvýše 2 procenta silnějším i slabším směrem.

 

Čína ruší „brzdící pravidlo“ propadu akciových trhů. Rozpoutá se teď pravá bouře, nebo přijde uklidnění?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 7. leden 2016

 

Čínská měna reagovala na krok centrální banky zpevněním k 6,5885 k dolaru, v offshore obchodování pak na pod 6,6800. Ve čtvrtek přitom jüan obchodoval až u 6,7511 k americkému dolaru.

Druhým klíčovým opatřením, které čínské akcie stabilizovalo, je čtvrteční krok čínského regulátora, který zrušil od počátku kritizované a s úvodem roku zavedené pravidlo pro přerušení a konec obchodování při poklesu trhu. To při 5%, resp. 7%, propadu trhů zastavilo obchodování s akciemi v ten samý den. Jakmile index CSI 300 klesl o 5 %, obchodování se zastavilo na 15 minut. Při 7% propadu se obchodování zastavilo na celý den. Toho jsme byli svědky ve čtvrtek a také hned v pondělí s prvním obchodním dnem roku. 

„Trh se vrací k normálu,“ uvedl analytik společnosti Kaiyuan Securities Tchien Wej-tung. „Investoři mohou prodávat a nakupovat, jak se jim líbí,“ dodal. Podle Tchiena z Kaiyuan Securities byl trh během platnosti mechanismu automatického přerušování obchodů přidušen. Někteří analytici se domnívají, že akciím dnes k růstu zřejmě pomohly nákupy realizované čínskými vládními subjekty.

Trhy propadají kvůli Číně. Ropa brzy pod 30 dolary? – https://t.co/ID82BqaTMt @roklen24 #stocks $DAX #oil #China pic.twitter.com/31HXki6v4a

Newsletter