Čínské akcie zažily nejhorší měsíc za 6 let

Akciová burza v čínské Šanghaji pokračovala na závěr měsíce v poklesu a za celý červenec vykázala nejvyšší měsíční ztrátu za téměř šest let. Stalo se tak přesto, že vláda zavedla sérii opatření na podporu akcií a slíbila podniknout kroky na posílení slábnoucí ekonomiky. Hlavní index šanghajských akcií Shanghai Composite dnes oslabil o 1,1 procenta na 3664 bodů a za celý měsíc klesl o 14,3 procenta.

Soudruzi! Ten propad musíme zastavit!

Čínské akciové indexy od loňského listopadu do poloviny letošního června více než zdvojnásobily svoji hodnotu. Za prudkým vzestupem stáli zejména drobní investoři, využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze. Poté však nastaly masivní výprodeje a od poloviny června akcie klesly až o 30 procent. Od počátku letošního roku jsou trhy stále v zisku, připsaly si zhruba 13 procent.

„Trh je stále v procesu prodeje a finanční prostředky tečou ven,“ uvedl analytik Daton Securities Li Če-ming. „Investoři jsou zvláště citliví před víkendem, kdy Peking obvykle zveřejňuje nové zprávy, a to je důvod, proč mají v pátek tendenci upravovat pozice,“ dodal.

Čínský úřad pro dohled nad trhy s cennými papíry dnes uvedl, že vyšetřuje dopady automatických obchodů na akciové trhy. Jeho kroky jsou součástí snah úřadu silněji zakročit vůči tomu, co považují za obrovské spekulativní prodeje, které by mohly destabilizovat druhou největší ekonomiku světa.

Drama čínských akcií ve třech grafech

Čína ve snaze zabránit masivnímu propadu trhu podnikla několik kroků. Mimo jiné zakázala prodej akcií všem akcionářům s vyšším než pětiprocentním podílem ve firmě. Velká část firem registrovaných na čínských burzách navíc reagovala na propad svých akcií pozastavením obchodů s nimi. Vláda také pověřila centrální banku a další banky, makléřské firmy, manažery fondů, pojišťovny a penzijní fondy, aby nakupovaly akcie nebo pomohly fondům v nákupech, a odvrátily tak hrozbu krachu.

„Vidíme skon čínských akcií“

Newsletter