Čínský magnát získal v aukci Van Gogha. Suma vyrazí dech

Čínský filmový magnát utratil tento týden v newyorské aukci 61,8 milionu dolarů, tedy v přepočtu téměř půl druhé miliardy korun, za malbu slavného Vincenta van Gogha.

Obraz z roku 1890, který nese název ‘Still Life, Vase with Daisies, and Poppies‘, zakoupil Wang Zhongjun, jeden z nejbohatších mužů Číny. Cena se v aukci vyšplhala na mnohem vyšší hodnotu, než prvotně předpokládaných 40 milionů dolarů. Malba se tak stala nejen nejdražším uměleckým dílem západního umění v rukou čínského sběratele, ale taktéž nejdražším obrazem prodaným v aukci za posledních 15 let.

Květinové dílo namaloval autor ve svých pozdějších letech v domě svého lékaře, Dr. Paula Gacheta, ve Francii.

Wang, který se údajně zúčastnil dražby po telefonu, je předsedou Huayi Brothers Media, filmové produkční společnosti se sídlem v Pekingu.

V posledních letech se čínští sběratelé stávají mocnou silou na západním trhu s uměním. V listopadu 2013 se čínský konglomerát Dalian Wanda Group, založený čínským nejbohatším mužem Wang Jianlinem, zasloužil o koupi obrazu namalovaného Pablem Picassem v hodnotě 28.200.000 dolarů – více než dvojnásobek ceny, jež byla prvotně odhadována.
 
Nákup Wanga vyvolal negativní odezvu od některých čínských internetových uživatelů.

„Květiny sice vypadají zajímavě, ale nejsou až příliš drahé? Kolik let bychom museli pracovat, abychom měli na něco takového peníze?“ Napsal jeden uživatel na Weibo. „Něco, co si mohou dovolit jen bohatí,“ komentoval další uživatel.

Newsletter