Čínský pád z likviditního trůnu

Čínský akciový trh připomíná jízdu na bobové dráze. V první polovině letošního roku byl pozorován raketový růst vrcholící začátkem června, poté však následoval volný pád, jehož průběh byl jen lehce narušován snahou vlády o jeho zastavení prostřednictvím intervencí.

Akciové indexy dvou hlavních čínských burz, šanghajské a šenčenské, už tak odepsaly více jak 27 %. Propadu nezabránily ani opatření jako zákaz primárních emisí nových akcií, omezení prodejů či zastavení obchodování s tituly s více jak tisícem společností. Trhy nepodpořily ani státní investiční společnosti, které nejen že získaly povolení investovat do akcií, ale rovněž k tomu obdržely od vlády i dodatečné finanční zdroje.

Čína vinou propadu dokonce přišla o své prvenství v oblasti nejlikvidnějšího akciového trhu na světě. Na začátku července se průměrný denní objem obchodů za posledních třicet dní pohyboval na úrovni 288 miliard dolarů, dnes se tento ukazatel zastavil na 202 miliardách. Pokles tak sesadil Čínu z pomyslného likviditního trůnu, kde její místo nakonec zaujaly Spojené státy s rozdílem o velikosti zhruba 72 miliard dolarů (viz graf).

Prohra se neuznává

Čínská vláda se však nevzdává. Vyjma výše zmiňovaných intervencí bylo nově zavedeno další zpřísnění prodeje akcií. Na tzv. short selling byl uvalen zákaz prodeje a nákupu akcií během jednoho obchodního dne. Investoři tak nebudou mít možnost profitovat z intradenních cenových výkyvů směrem dolů. Dle oficiálních slov zástupců šenčenské burzy má tento krok zpomalit cenový pokles, a celkově tak přispět ke stabilizaci trhu.

„Nové vládní opatření je evidentně zaměřeno na zvýšení nákladů shortování a má přispět k uvolnění prodejních tlaků,“ řekl pro server CNBC Samuel Chien, manažer hedgeového fondu BoomTrend Investment Management. Nová regulace tak podtrhuje předchozí vládní opatření, které omezilo možnosti shortování v případě čínských brokerských společností.

Právě brokeři budou kombinací všech „záchranných“ opatření zasaženi nejvíce. Potvrzuje to i Thomas Ho, analytik společnosti Daiwa Capital Markets Hong Kong. „Vstupujeme do fáze nízkých objemů obchodování, která potrvá nejméně tři až šest měsíců,“ řekl pro agenturu Bloomberg. To se pak logicky projeví v ziscích brokerských společností a v samotné jejich hodnotě, která se odvíjí od chodu trhů a tržních podmínek,“ dodal.

Investiční panika

„Trh musí být stabilizován, a to nejen z hlediska objemu obchodů, ale rovněž i v oblasti obchodování přes páku,“ míní Richard Xu, analytik americké banky Morgan Stanley. Objemy totiž neklesají pouze vinou regulatorních opatření, svou roli hraje i omezování zapákovaných pozic. Od červnového maxima se výše maržového dluhu snížila o 46 % s tím, jak se o 76 % snížil i samotný počet aktivních investorů.

Investičním publikem se tak i nadále nese panika. Investoři i přes silný cenový propad stále nepociťují dostatečnou jistotu k tomu, aby využili nižších cen a začali opět nakupovat. Přispívá k tomu i samotná čínská vláda, která svými intervencemi neustále selhává. K tomu, aby se na trh vrátil klid, bude tedy, jak se zdá, potřeba ještě spoustu času.

Newsletter