Čínský průmysl klesá nejprudčeji za tři roky

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru klesla v srpnu nejprudším tempem za tři roky, vyplývá z dnes zveřejněných čínských oficiálních údajů. Výsledek posiluje obavy o zdraví druhé největší světové ekonomiky, které se vláda v Pekingu snaží pomoci řadou podpůrných opatření. Znepokojivé zprávy přišly nově i ze sektoru služeb, který byl dosud jedním z několika světlých bodů zvolňující čínské ekonomiky.

Oficiální index aktivity zpracovatelského sektoru za srpen klesl na 49,7 bodu z červencových 50,0 bodu. Pro údaj je klíčovou padesátibodová hranice, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Index se tedy dostal do pásma útlumu.

Konečné výsledky soukromého průzkumu společností Caixin a Markit mezitím dnes potvrdily, že pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru dosáhl v srpnu nejprudšího tempa za šest a půl roku. Podle konečných dat klesl index aktivity v srpnu na 47,3 bodu z červencových 47,8 bodu. Výsledek je sice o něco lepší než předběžný údaj z druhé poloviny srpna, stále ale představuje nejslabší hodnotu od března 2009. 

 

Alarmující známky ochlazování přišly podle Reuters z čínského sektoru služeb. Podle průzkumu společností Ciaxin a Markit index aktivity v tomto sektoru v srpnu klesl na 51,5 bodu z červencových 53,8 bodu, což představuje nejpomalejší růstové tempo od července 2014.

Oficiální index aktivity zpracovatelského sektoru, který se zaměřuje hlavně na velké státní podniky, za srpen klesl na 49,7 bodu z červencových 50,0 bodu. Padesátibodová hranice je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Konečné výsledky soukromého průzkumu společností Caixin a Markit naproti tomu potvrdily, že pokles aktivity v čínském zpracovatelském sektoru dosáhl v srpnu nejprudšího tempa za šest a půl roku. Podle konečných dat za srpen klesl index aktivity na 47,3 bodu z červencových 47,8 bodu. Výsledek je o něco lepší než předběžný údaj z druhé poloviny srpna, i tak ale představuje nejslabší hodnotu od března 2009. Tento indikátor sleduje hlavně menší soukromé firmy.

Alarmující známky ochlazování přišly z čínského sektoru služeb, který byl dosud jedním z několika světlých bodů. Podle průzkumu společností Ciaxin a Markit klesl index aktivity v tomto sektoru v srpnu na 51,5 bodu z červencových 53,8 bodu, což představuje nejpomalejší růstové tempo od července 2014. Podle čínského statistického úřadu klesl index aktivity ve službách na 53,4 bodu z červencových 53,9 bodu.

Průzkumy společnosti Caixin se zaměřují na malé a střední firmy, které jsou kvůli zpomalování ekonomiky pod větším tlakem. Naproti tomu oficiální data čínských úřadů více zohledňují větší podniky ve státním vlastnictví.

„Dnešní údaje naznačují, že zpracovatelská aktivita v Číně zůstává slabá. V současnosti očekáváme, že HDP ve třetím čtvrtletí stoupne v ročním přepočtu o 6,4 procenta,“ uvedli podle agentury Reuters ekonomové společnosti ANZ. Další podpůrná opatření podle nich pomohou ekonomice k tomu, aby se v posledním čtvrtletí zotavila a zrychlila růst na 6,8 procenta. Oficiálním cílem čínské vlády je dosáhnout letos růstu kolem sedmi procent.

Někteří ekonomové se ale domnívají, že skutečné tempo růstu čínské ekonomiky je už teď mnohem slabší. Investoři se obávají, že srpnová devalvace čínské měny a následný pokles čínských akcií vystavily ekonomiku a finanční systém ještě většímu nebezpečí.

Čínské akcie, které za srpen odepsaly asi 12 procent, vstoupily do nového měsíce prudkým propadem, většinu ztrát ale do konce obchodování smazaly. Index CSI300, který zahrnuje největší firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes klesl pouze o 0,1 procenta. Hlavní index šanghajské akciové burzy Shanghai Composite nicméně odepsal 1,3 procenta. Výrazné ztráty utrpěly akcie firem s malou tržní kapitalizací, takže například index CSI500, zahrnující akcie malých firem, se propadl o 6,3 procenta.

Čínská komunistická vláda zavedla nová opatření na podporu ekonomiky. Zahrnují například další uvolnění pravidel pro investice do nemovitostí nebo kroky na podporu fúzí a odkupů vlastních akcií. Investoři si ale povětšinou těchto kroků nevšímali. „Je to jako snažit se uhasit oheň sklenicí vody,“ uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti Kaiyuan Securities Jang Chaj.

Newsletter