Čínský průmysl: sedmý měsíc poklesu, šestileté dno

Pokles aktivity v čínském zpracovatelském průmyslu v září neočekávaně ještě zrychlil a jeho tempo bylo nejprudší za šest a půl roku. Vyplývá to z průzkumu Caixin/Markit mezi nákupními manažery. Údaje posilují obavy z prudšího zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa, které by mohlo vést k dalšímu chaosu na finančních trzích. Ty zareagovaly okamžitým poklesem o řádově procento.

Index aktivity zpracovatelského sektoru v září klesl na 47 bodů ze srpnových 47,3 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od března 2009 a co je důležité, už sedm měsíců v řadě se nachází pod klíčovou padesátibodovou hranicí. Ta je předělem mezi oživením či naopak útlumem aktivity v sektoru.

Analytici očekávali mírný nárůst indexu na 47,5 bodu. „Překvapivě nízká hodnota indexu naznačuje přetrvávající slabost domácí i zahraniční poptávky. Pokles vysoce sledovaného indexu byl tlačen novými domácími objednávkami i novými exportními objednávkami.

Čína jako „tržní ekonomika“? Rána pro Evropu

„Základním důvodem k dalšímu oslabení průmyslu jsou faktory, napojené na vnější poptávku a ceny,“ uvedl hlavní ekonom Caixin He Fan. Podle něj byly v srpnu vidět vystupňované výdaje vlády, která se snaží ekonomiku i její průmysl oživit. Takové kroky ale podle ekonomika „potřebují trpělivost, než se efektivně projeví“.

Je téměř jisté, že růst čínské ekonomiky ve druhé polovině roku zpomalí pod sedm procent,“ uvedli ekonomové z makléřské společnosti Minsheng Securities. Předpověděli rovněž, že čínská vláda přijde s dalšími opatřeními na podporu hospodářského růstu.

Zlom: Čína otevírá světu svůj měnový trh

Čínská ekonomika podle posledních údajů tamního statistického úřadu ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o sedm procent, tedy stejným tempem jako v prvním čtvrtletí a v souladu s celoročním cílem čínské vlády. Někteří ekonomové se ale domnívají, že hospodářský růst byl ve druhém čtvrtletí ve skutečnosti pomalejší, než úřad tvrdí.

Asijská rozvojová banka srazila odhad růstu čínské ekonomiky letos na 6,8 procenta z předchozího odhadu 7,2 procenta, příští rok čeká 6,7% růst. Barclays nově očekává 6,6 % letos, 6 procent v příštím roce. Jejími dosavadními odhady bylo  6,8 a 6,6 %.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter