Čínský průmysl stále slábne, i když pomaleji

Čínský průmyslový sektor v květnu předvedl nejlepší výkon za čtyři měsíce, nicméně stále zůstává ve fázi oslabování. Konečný index nákupních manažerů sestavovaný společností Markit pro HSBC za minulý měsíc vzrostl na 49,4 bodu z dubnových 48,1 bodu. Zakotvil tak pod původním odhadem 49,7 b.

„Konečný údaj za květen potvrdil, že ekonomika se stabilizuje, je však příliš brzy na prohlášení, že se odrazila ode dna, především ve světle slabšího realitního trhu,“ komentoval data hlavní ekonom HSBC pro Čínu. „Je garantována silnější podpůrná politika a my očekáváme postupné uvolňování jak měnové tak fiskální politiky v nadcházejících měsících,“ dodal.

Peking dříve oznámil plán snížit požadavky na povinné rezervy pro některé banky, podpořit malé podniky daňovými úlevami a urychlení výdajů rozpočtových fondů. Oficiální cíl pro růst ekonomiky v letošním roce je 7,5 %.

Subindex vývozních objednávek vzrostl na 4leté maximum 53,2 bodu z dubnových 48,9 bodu, ovšem subindex celkových nových objednávek prakticky stagnuje a ukazuje na přetrvávající slabost domácí poptávky.

V neděli zveřejněný index PMI v průmyslu sestavovaný čínským oficiálním statistickým úřadem v květnu vzrostl na 50,8 bodu, nejvýš za pět měsíců. V sektoru služeb se index zvýšil na 55,5 bodu, maximum od listopadu.

Údaj HSBC/Markit je založen na průzkumu mezi více než 420 společnostmi, vládní úřad sestavuje PMI z údajů od zhruba 3 tisíc firem. 50 bodů a více znamená růst, v opačném případě sektor oslabuje.

Newsletter