Čínský sektor služeb prudce šlápl na brzdu

Čínský sektor služeb v červenci prudce zabrzdil. Index nákupních manažerů se snížil na hraničních 50 b. z 53,1 b. v červnu a dosáhl historického dna, je tak nejslabší za téměř devět let. 50bodová hranice přitom značí stagnaci sektoru. Údaj vyplývá z průzkumu HSBC a Markit.

Vládou sestavovaný index pro sektor služeb, zveřejněný o víkendu, klesl na 6měsíční minimum 54,2 b., stále však značící růst. Služby se na celkovém HDP Číny podílejí zhruba 46 procenty a zajišťují přibližně polovinu všech pracovních míst v zemi. Zabrždění růstu sektoru služeb pravděpodobně souvisí i s pokračujícím útlumem realitního trhu v mnoha městech. Mezinárodní měnový fond minulý týden varoval, že trh nemovitostí je aktuálně pro čínskou ekonomiku největším rizikem.

Údaj potvrzuje křehkost oživení hospodářského růstu v Číně a je podporou sílícím hlasům, podle nichž bude tamní ekonomika možná potřebovat další vládní podporu. S vývojem ve službách však kontrastuje údaj o zpracovatelském sektoru. Ten podle PMI rostl v červenci nejrychleji za rok a půl.

Čínský průmysl roste nejrychleji za rok a půl

Peking se nyní snaží omezit závislost ekonomiky na investicích a zahraničním obchodu a podporovat udržitelnější hospodářský růst založený na domácí spotřebě. Náhlé zpomalení na počátku roku však vyvolalo obavy z politicky nebezpečné ztráty pracovních míst a přimělo vládu oznámit řadu stimulačních opatření. Ve druhém čtvrtletí rostla čínská ekonomika 7,5% tempem, oproti 1Q tak zrychlila o desetinu procentního bodu.

Newsletter