Čínský tisk varuje Trumpa: Rudý drak se bude mstít!

Pokud Spojené státy stopnou svojí dosavadní „one-China“ politiku, Čína se bude mstít. Alespoň takto vyhrožuje nově zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi prominentní čínský deník Global Times. Jde o reakci na kontroverzní zastávku tchajwanské prezidentky v Hostounu, o které informovala agentura Reuters.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen se s americkými zákonodárci z řad Republikánů setkala v neděli, během svého mezipřistání na cestě do střední Ameriky. Tam plánuje navštívit Honduras, Nikaraguu, Guatemalu a Salvador.

Peking přitom žádal Washington, aby nepovolil prezidentce vstup do Spojených států. Setkání amerických politiků s taiwanskou prezidentkou je tak v rámci tzv. politiky jedné Číny více než nepřípustné. Politika jedné Číny totiž znamená, že existuje pouze jediná legitimní moc vládnoucí na čínském území, které zahrnuje i Taiwan.

V zahraniční politice pak politika jedné Číny znamená, že pokud země udržuje diplomatické vztahy s Čínou, pak by je neměla udržovat s Tchaj-wanem. „Lpění na tomto principu nemůže být chápáno jako rozmarný požadavek na americké prezidenty ze strany Číny. Naopak je povinností amerických prezidentů udržovat dobré vztahy mezi Čínou a USA a respektovat tak stávající řád v asijsko-pacifické oblasti,“ uvádí Global Times v úvodníku svého nedělního vydání.

Čína: Trumpe, pozor! I my můžeme přiostřit

Úvodník pak dále pokračuje ještě ostřeji: „Pokud Trump po svém nástupu do prezidentského úřadu vypoví politiku jedné Číny, budou čínští občané požadovat, aby se vláda pomstila. Zde už nebude žádný prostor pro vyjednávání. Co přesně však vláda udělá, to Global Times, který dlouhodobě patří k nejčtenějším a nejvlivnějším deníkům v Číně, přesně nespecifikoval.

Protesty z Pekingu ohledně této otázky již vyvolalo to, když Donald Trump přijal po svém zvolení americkým prezidentem blahopřejný telefonát právě od taiwanské prezidentky. Trump prohlásil, že se s žádnými vůdci nesetká, dokud nenastoupí do prezidentského úřadu, ovšem možnost setkání s Tsaiem po inauguraci 20. ledna nevyloučil.

Čínský model kapitalismu? Sebedestruktivní „kreditismus“

„Čínská lidová republika by měla pochopit, že o tom, s kým se v USA setkáme, rozhodujeme my sami,“ uvedl Ted Cruz, republikánský senátor za Texas, který se účastnil schůzky s Cchaj Jing-wen. „Nejde tady o Čínu a USA, ale o Tchaj-wan a USA,“ dodal.

Cruz dále uvedl, že s tchajwanskou prezidentkou diskutovali hlavně o modernizaci bilaterálních vztahů a o prohloubení hospodářské spolupráce mezi zeměmi, zejména pak o volnějším přístupu na taiwanské trhy, z čehož by mohli mít prospěch farmáři, zemědělci a malé firmy nejen z Texasu.

Čína je však k prezidentce velmi podezřívavá; myslí si, že jde o proti-čínské kroky a o úsilí o vážnější uznání nezávislosti ze strany zbytku světa, zvláště pak ze strany USA. Global Times svůj úvodník uzavírají s tím, že „Cchaj Jing-wen musí čelit důsledkům každého provokativního kroku, který udělá.“ Čínské vládě pak doporučuje, aby na Tchaj-wan začala vyvíjet vojenský tlak.

Po Trumpovi a jeho první ženě šly tajné služby… Stb a Stasi

Newsletter