Citi o akciích v Evropě: +70 % do konce příštího roku

(Aktualizováno 17:58) Evropská ekonomika se zmítá v prostředí nízkého růstu a na prahu deflace, to ale analytikům Citigroup nebrání ve velmi dravém výhledu pro evropské akcie. Do konce roku 2016 o 70 procent výš, tvrdí v nové analýze.

„Evropské akcie vytvářejí historicky nejatraktivnější příležitost k investici vůči korporátním i vládním dluhopisům,“ tvrdí Citi s tím, že takto zajímavé akcie vůči dluhopisům nebyly po posledních nejméně 50 let. „A investoři tímto směrem v blízkém či nejpozději středním horizontu půjdou,“ míní Citi.

Výnosy se na evropských vládních dluhopisech u těch kvalitnějších emisí zanořily do záporu a setrvají tam velmi pravděpodobně s ohledem na započaté odkupy ze strany Evropské centrální banky (evropské QE). Za záporné výnosy se odehrála například i aukce pětiletých německých bundů. „Úrokové sazby nemohou zůstat na historickém dně navěky, ale to, že po příštích pět let na průměru hluboko vůči minulým dekádám, je zřejmé,“ píše Citi.

Index evropských akcií Stoxx600 v pondělí uzavřel na 393 bodech. Citigroup cíl pro konec roku 2015 zvýšila na 450 z dosud očekávaných 400 bodů a vyslovila nový cíl pro konec roku 2016: 550 bodů. To je středový scénář.

Ten optimistický hovoří o 670 bodech, což znamená plus 70 procent z dnešních úrovní. Na tomto růžovém scénáři Citi počítá s růstem dividend evropských firem v indexu Stoxx600 o 10 až 25 procent.

Podobným směrem jako Citi, pro CNBC, promluvili analytici Julius Baer. Proti propadu eura dle nich půjdou ceny evropských aktiv, míní s odkazem na rostoucí investiční plány Avivy či Carrefouru. Podle analytiků Bank of America/Merrill Lynch v únoru prudce narostly preference Evropy mezi správci fondů a majetku. Citi k tomu ale poznamenává, že to je spíše výsledkem faktu, že penzijní a pojišťovací fondy byly po několik posledních let čistými prodejci akcií.

Do mozaiky k růstu evropských akcií hovoří analytici Deutsche Bank o očekávaném poklesu akcií amerických. „Index S&P 500 v krátké době po zvýšení sazeb Fedem oslabí o zhruba 9 procent,“ uvedli v čerstvé zprávě. Po mimořádně silných datech z americké ekonomiky v minulém týdnu se přitom jeví reálné zvýšení sazeb Fedem už od poloviny roku 2015.

Newsletter