Citi srazila výhled pro americkou ekonomiku. „Rizika jsou evidentní“

Citigroup v pondělí ochladila výhled růstu americké ekonomiky pro roky 2016 i 2017. Snížení své prognózy doprovodila strohým komentářem: „Rizika jsou evidentní.“

Zpráva uvádí, že „v poslední době revidovaná a nová data naznačují, že HDP poroste v prvním čtvrtletí tempem 0,9 procenta a ročně tempem 1,7 procenta. „I přes takto vlažné vyhlídky růstu očekáváme pomalý pokles míry nezaměstnanosti na 4,7 procenta do konce roku 2016 a 4,5 procenta do konce roku 2017,“ uvádí Citi.

Hlavní ekonom Citigroup pro Severní Ameriku William Lee odhaduje, že inflace by měla zůstat i nadále utlumená, což nenahrává americké centrální bance Fed, která si zvolil inflační cíl dvě procenta jako jedno z kritérií pro zvyšování úrokových sazeb.

Lee řekl, že snížení výhledu odráží „zvýšené důkazy o tlumících účincích rýsující se nejistoty“. Především pak rozhodnutí Federálního rezervního systému zpomalit plány úrokové „normalizace“ sazeb na dvě zvýšení v průběhu tohoto roku. 

„Stále věříme, že v tomto roce proběhne pouze jedno zvýšení sazeb – pravděpodobně v září. Pokud další vývoj finančními trhy zacloumá a nebo utlumí další růstové vyhlídky, dojde k zvyšování až v prosinci nebo ještě na pozdějším setkání (měnového výboru Fedu – FOMC),“ uzavřel Lee.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter