Citigroup překvapila výsledky za 2Q i výší vyrovnání. Akcie +4 %

(Aktualizováno 15:35) Americká banka Citigroup dnes zveřejnila výsledky za 2. čtvrtletí tohoto roku. Očištěný zisk na akcii bez jednorázových položek ve výši 1,24 dolarů přeskočil laťku očekávání na úrovni 1,05 dolaru. Ve stejném čtvrtletí loňského roku banka dosáhla čistého zisku ve výši 1,34 dolarů na akcii, což znamená meziroční pokles zisku o 7,5 %.

Zisk i výnosy bez jednorázových položek příjemným překvapením

Výnosy dosáhly 19,3 mld. dolarů a meziročně tak poklesly o 6 %, bez ohledu na úpravu hodnoty půjček a dluhu dosáhly 19,4 mld. USD. Trh přitom čekal pokles výnosů až k 18,91 mld. USD. Za nižšími výnosy stojí pokles u obchodování s dluhovými cennými papíry o 12 % a pokles u akciových trhů o 26 %. Celkem poklesly výnosy z obchodování v 2. čtvrtletí o 15 %. Finanční ředitel banky John Gerspach přitom v květnu varoval, že očekávaný pokles může dosáhnout 20 – 25 %.

Výnosy divize hypotečních úvěrů se navýšily oproti prvnímu čtvrtletí o 19 %, oproti stejnému čtvrtletí v předchozím roce jsou však stále o 64 % níže, především kvůli přefinancování úvěrů.

Dařilo se i divizi investičního bankovnictví, jehož výnosy meziročně posílily o 16 % a mezikvartálně dokonce o 27 %.

Vyrovnání sporu o hypoteční cenné papíry srazilo zisk o 96 %

Kromě výsledků dnes banka zveřejnila i detaily vyrovnání s americkým ministerstvem spravedlnosti kvůli obvinění z prodeje nekvalitních hypotečních cenných papírů v období před finanční krizí. Citigroup nakonec zaplatí celkem 7 miliard dolarů, z čehož 4 miliardy dolarů půjdou ministerstvu spravedlnosti, 2,5 miliardy tvoří náhrady klientům formou slev u hypotečních úvěrů a zbytek jsou platby ostatním úřadům a úhrady nákladů na vyšetřování. Zveřejněný zisk 1,24 dolarů na akcii nezahrnuje vliv výše vyrovnání. Po zahrnutí vlivu jednorázových položek včetně nákladů na vyrovnání klesl zisk banky meziročně o 96 % na 181 milionů dolarů, tedy 3 centy na akcii. Za stejné čtvrtletí v předchozím roce banka přitom vykázala zisk 4,18 miliard dolarů, tedy 1,34 dolarů na akcii.

„Náš business vykazuje odolnost vůči nerovným ekonomickým podmínkám. V průběhu čtvrtletí se nám podařilo navýšit objem půjček, snížit provozní náklady zjednodušením našich produktů a procesů a využít naši odloženou daňovou pohledávku. Navzdory výraznému vlivu dnes zveřejněného vyrovnání na náš čistý zisk se posílila naše kapitálová pozice. Odhadovaná hodnota ukazatele Tier 1 dosáhla na úroveň 10,6 % a účetní hodnota společnosti vzrostla,“ komentoval výsledky CEO banky Michael Corbat.

Výše vyrovnání překvapila analytiky i zaměstnance banky, kteří očekávali, že Citigroup zakončí vyjednávání částkou mnohem nižší. Podle nejmenovaných zdrojů usedla Citigroup k vyjednávacímu stolu původně s nabídkou 363 milionů dolarů, vláda na počátku požadovala až 12 miliard dolarů včetně náhrad klientům a vyhrožovala Citigroup žalobou.

Druhá největší banka v USA Bank of America v podobném sporu kvůli hypotečním cenným papírům již v březnu souhlasila se zaplacením 9,3 miliardy dolarů, největší americká banka JPMorgan se dohodla na vyrovnání v rekordní výši 13 miliard dolarů již v listopadu. 

Včetně oznámených 7 miliard na vyrovnání sporu ohledně hypotečních cenných papírů zaplatila Citigroup od roku 2012 za právní spory již bezmála 11 miliard dolarů.

Trh reaguje pozitivně

Akcie Citigroup od začátku roku oslabily o 10 %, v premarketu v reakci na výsledky a oznámení vyrovnání posilovaly o 4 % a tento zisk zhruba drží i po zahájení obchodování.

Po Citigroup budou se svými výsledky následovat zítra banky JPMorgan a Goldman Sachs, ve středu 16.7. pak výsledky zveřejní i Bank of America a Morgan Stanley. Podle konsensu agentury Bloomberg se v druhém čtvrtletí počítá s poklesem zisku amerických bank o 3,9 %. Bankovní sektor je tak podle předpovědí analytiků jediným sektorem, kde by měl zisk klesat. 

Newsletter