Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru drží v zisku kolem 1,1700 EURUSD. Koruna postupně smazala předchozí zisky a posunula se zpět nad hranici 25,40 za euro.

Clintonová vs. Sanders: Hádka kvůli hodnotám

Uchazeči o demokratickou nominaci na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová a Bernie Sanders se během noční debaty v Derry v americkém státě New Hampshire přeli o to, kdo lépe představuje pokrokové hodnoty. Příští týden v úterý se v New Hampshire uskuteční stranické primárky, ve kterých podle průzkumů zvítězí Sanders.

Vermontský senátor se tak ve svém komentáři o financování kampaně zmínil o politických akčních výborech PAC, které jsou v amerických volebních kampaních velmi vlivné. Pomocí takzvaného super PAC pak mohou jednotlivci, korporace, odbory a jakékoli zájmové skupiny neomezeně investovat do televizních a dalších inzerátů podporujících nebo odsuzujících jednotlivé kandidáty.

„Jak jsem se zmínil dříve, klíčovým hlasováním o zahraniční politice moderní americké historie byla válka v Iráku. Pokrokové společenství bylo velmi jednotné, když říkalo: ‚Neposlouchejte Bushe. Nechoďte do války.‘ Clintonová hlasovala pro válku,“ dodal Sanders.

Clintonová vs. Sanders: V klidu a bez výpadů

Clintonová reagovala slovy, že je pobavena tím, že se Sanders pasoval do role strážce toho, kdo je a není progresivní. „Já vím, kde stojím,“ dodala.

Demokraté, stejně jako republikáni, za sebou mají první volební klání v souboji o stranické nominace na prezidenta USA. V pondělí v Iowě mimořádně těsně zvítězila Clintonová, za kterou Sanders zaostal o dvě desetiny procentního bodu.

Podle průzkumu voličských preferencí by mohl Sanders v New Hampshire Clintonovou porazit. Po New Hampshire bude následovat Jižní Karolína, kde má Clintonová silnější podporu.

Z prezidentského klání již odstoupili dva republikáni. Boj o křeslo v Bílém domě vzdali Rick Santorum a Rand Paul.

 

Newsletter