Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

ČNB: Ekonomika pod prognózou, spotřeba domácností oživuje

Růst ekonomické aktivity ve druhém čtvrtletí letošního roku byl ve srovnání s prognózou České národní banky o 0,1 procentního bodu nižší v meziročním vyjádření a o 0,2 procentního bodu nižší v mezičtvrtletním vyjádření. Dnešní zpřesněný údaj ČSÚ o růstu HDP za druhý kvartál, podle něhož tuzemská ekonomika v mezikvartálním srovnání stagnovala a meziročně rostla o 2,7 % (první odhad 2,6 %), komentuje ČNB na svém webu.

Zpřesněný odhad českou ekonomiku k růstu neposunul

Česká ekonomika se zadrhla, prozrazují i zpřesněné údaje

Ve výsledné drobné odchylce meziročního růstu HDP ve 2. čtvrtletí od prognózy ČNB směrem dolů se odráželo několik mírných protisměrných vlivů. Očekávání výrazného zvýšení tempa růstu investic se naplnilo, i když pozorovaný růst hrubé tvorby fixních investic byl poněkud nižší, než prognóza očekávala. Vyšší než očekávaná tvorba zásob však tuto odchylku téměř plně kompenzovala, a růst hrubé tvorby kapitálu tak v souhrnu jen mírně zaostal za prognózou. Mírně nižší než očekávaný byl také příspěvek spotřeby vlády. Spotřeba domácností byla naopak mírně vyšší než prognózovaná a její meziroční růst dále zrychlil na 1,9 %. Mírně negativní růstový příspěvek čistého exportu, který odrážel obnovení dovozně náročných zásob pro výrobu, byl zhruba v souladu s prognózou.

V souhrnu se tak naplnilo očekávání ČNB, že ve druhém čtvrtletí letošního roku bude meziroční růst HDP jen nepatrně nižší než v prvním čtvrtletí a bude tažen složkami domácí poptávky. Nová data zároveň potvrzují, že již v závěru loňského roku pozorované oživení růstu spotřeby domácností a fixních investic má trvalejší charakter a souvisí s pozitivní změnou v očekáváních domácích ekonomických subjektů. K ní přispělo vedle oživení zahraniční poptávky i uvolnění měnové politiky ČNB prostřednictvím oslabení kurzu koruny. ČNB tak ve své aktuální prognóze očekává, že po poklesu české ekonomiky v minulých dvou letech letos HDP znatelně vzroste. Zrychlující dynamika zahraniční poptávky a uvolněné měnové podmínky spolu se zvýšením vládních investic vyústí v přírůstek HDP téměř o 3 % a v následujících dvou letech ekonomika zaznamená obdobná růstová tempa.

ČNB: Česká ekonomika se k předkrizovému růstu jen tak nevrátí

Singer: Česká ekonomika drží slušný růst, i bez „tahu“ zahraničí

Newsletter