ČNB: Inflace v červenci nad prognózou, poroste s cenami dovozu

O 0,2 procenta nad prognózu centrální banky se dostala celková meziroční inflace za červenec. Uvedla to dnes Česká národní banky, podle které za odchylkou červencové inflace od prognózy stály ceny potravin i regulované ceny.

Korigovaná inflace bez pohonných hmot se dle ČNB vyvíjela v souladu s prognózou a odrážela oslabení kurzu koruny z konce minulého roku společně s již mírně proinflačním působením domácí ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku. Také dopady změn nepřímých daní byly v červenci v souladu s prognózou ČNB. Ceny pohonných hmot byly mírně pod prognózou, dodala centrální banky.

Dnešní údaje ČSÚ ukázaly, že cenová hladina, měřena indexem spotřebitelských cen vzrostla v červenci meziročně o 0,5 %. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní vzrostly spotřebitelské ceny v červenci meziročně o 0,3 %. Inflace se tak nacházela pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

Tuzemské spotřebitelské ceny se v červenci vrátily k růstu

„Zveřejněná data i nadále potvrzují náhled ČNB, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace. Oslabený kurz koruny se v inflaci prozatím promítl zejména prostřednictvím vyšších dovozních cen, současně však přispívá i k oživení domácí ekonomiky, která tak již začíná působit proinflačně,“ uvedla v komentáři centrální banky.

Celková inflace se bude dle prognózy ČNB v nejbližších čtvrtletích zvyšovat vlivem nadále rostoucích dovozních cen, postupně však převáží proinflační vliv růstu ekonomické aktivity a mezd. Celková i měnověpolitická inflace tak budou postupně narůstat.

„Inflace se vrátí k 2% cíli ČNB ve druhé polovině příštího roku a v jeho blízkosti se bude pohybovat i v roce 2016. V souhrnu průměrná inflace v letošním roce dosáhne 0,4 %, což bude znamenat nejnižší růst cen za posledních deset let, a v následujících dvou letech dosáhne růstu 1,8 %, resp. 2,1 %, což jsou hodnoty v těsné blízkosti cíle ČNB,“ uvedla ČNB.

Newsletter