ČNB opět intervenuje na devizovém trhu proti oslabování koruny

Zdroj: Depositphotos

Bankovní rada na dnešním mimořádném měnovém zasedání rozhodla v reakci na výrazné oslabení kurzu koruny z posledních dní zahájit intervence na devizovém trhu. Cílem je dle vyjádření nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu v situaci vysoké inflace. Koruna posiluje proti euru pod hranici 25,20 za euro.

Koruna se v posledních dnech vezla na vlně změn v České národní bance. První etapa oslabení přišla v závěru minulého týdne, kdy se objevila spekulace o příštím guvernérovi ČNB. Jmenování Aleše Michla do čela bankovní rady pak kurz připravilo o dalších více než čtyřicet haléřů. To lze spojit primárně s vyšší nejistotou. Reakce tržních sazeb byla oproti tomu mnohem mírnější.

Celkový „účet“ nového vedení centrální banky se vyšplhal na zhruba 90 haléřů během necelých sedmi dní. Středeční oslabení kurzu o více než procento a půl potvrdilo, že jistá část trhu se jmenováním Aleše Michla na post guvernéra ČNB plně nepočítala. Zvýšená nejistota spojená patrně se zahraničními korunovými obchodníky, kteří Aleše Michla tolik neznají, se tak projevila v posunu kurzu na nejslabší hodnoty od začátku března.

ČNB uvedla, že k intervencím má k dispozici velký objem devizových rezerv, a to i v mezinárodním srovnání. A dále, že po dobu provádění intervencí bude pozastaven program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.

Naposledy centrální banka intervenovala na začátku března v souvislosti s oslabením kurzu v návaznosti na válku na Ukrajině (psali jsme zde). Podle dat ČNB dosáhly březnové intervence objemu 134 milionů euro. I tehdy došlo na pozastavení odprodeje výnosů z devizových rezerv.

 

Zdroj: ČNB, TradingView 

Newsletter