ČNB intervenuje na koruně

Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka intervenuje na devizovém trhu s cílem zastavení dalšího oslabení kurzu. „ČNB sděluje, že je aktivní na devizovém trhu a provádí operace, aby tlumila nadměrné výkyvy kurzu a oslabování koruny. Tato aktivita ČNB je nezbytná pro plnění jejích zákonných cílů,“ stojí v dnešním vyjádření centrální banky. Kurz koruny z hodnot nad 25,80 za euro posiluje pod 25,60 za euro.

Graf vývoje kurzu koruny proti euru, zdroj: TradingView
Graf vývoje kurzu koruny proti euru, zdroj: TradingView

V nejistých dobách, jako je tato, centrální banky obvykle uvádí, že jsou připraveny použít všechny dostupné nástroje k udržení cenové a finanční stability. Možnost použít devizové rezervy uvedla ČNB i na začátku covidové krize, tehdy však šlo spíše o případné omezení finanční nestability či některým negativních dopadů, například ve smyslu nutnosti přecenění zahraničních aktiv. Inflace byla tehdy sice nad inflačním cílem, nešlo však o tak výrazný rozdíl, jako je tomu dnes. V únoru 2020 dosáhla inflace 3,7 % meziročně, zatímco data z ledna 2022 ukázala 9,9 %. Výhledově by toto číslo mělo dle mnoha odhadů vzrůst možná až nad 11 %.

ČNB od letošního roku provádí odprodej výnosů z devizových rezerv, ten však dle vyjádření centrální banky nemá na kurz výraznější vliv. Tento fakt by samotnou intervenci měl centrální bance usnadnit skrze „pouhé“ navýšení objemu prodávaných prostředků. Celkový objem devizových rezerv, které má banka ve své bilanci, dosahoval ke konci ledna 157 miliard euro.

Cílem intervence je zastavit oslabování kurzu koruny, které skrze kurzový kanál působí proinflačně. Je otázkou, zda bude tento krok jednorázový, nebo nás čeká období častějších zásahů. Prostředků k tomu má ČNB z doby kurzového závazku dostatek. Plusem pro ni navíc je, že v oblasti devizových intervencí má i díky závazkové historii mnohem – z tržního pohledu – větší důvěryhodnost než ostatní centrální banky regionu. I proto kurz koruny během prvních dní po napadení Ukrajiny Ruskem neoslaboval tolik jako například polský zlotý.

Intervence ČNB by z našeho pohledu měla mít i psychologický efekt. Tržní účastníci mají potvrzeno, že centrální banka nenechá kurz koruny výrazně oslabit, což by jeho hodnoty mělo udržet pod úrovní 26,00 za euro. Současná geopolitická situace ale zůstává nejistá s rizikem dalších výprodejů rizikových aktiv, včetně koruny. Zásah ČNB by proto opravdu nemusel být pouze jednorázový.

Zdroj: ČNB, Trading View

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter