ČNB maluje lepší budoucnost, neusínejme ale na vavřínech

Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Letos by měl činit 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v únoru jej ČNB odhadovala na 1,9 procenta. Příští rok centrální banka očekává deficit jedno procento HDP, v únoru to bylo 1,4 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněného shrnutí k Zprávě o inflaci, kterou pravidelně vydává ČNB. Loni činil deficit veřejných financí podle údajů Českého statistického úřadu 1,98 procenta.

ČNB očekává zdravější české finance i nižší dluh

Zlepšení ekonomického výhledu, které ČNB prezentuje ve své aktuální Zprávě o inflaci, hodnotíme jako realistické. Ukazuje se, že Česká republika je schopna postupně konsolidovat své veřejné finance, negativně zasažené dopady světové finanční krize. Takový stav ocení globální investoři a ratingové agentury, čehož jedním z důsledků bude další tlak na pokles nákladnosti obsluhy českého dluhu, což je jistě kýžené.

Jedním dechem je však třeba dodat, že dosažené – a zejména vyhlížené – příznivé výsledky státního hospodaření je třeba zasadit do delší perspektivy. Má-li například dluh klesnout podle ČNB v příštím roce na 40 procent HDP, jde stále o poměrně vysoký podíl v porovnání s předkrizovými léty 2003 až 2008, kdy daná položka dosahovala v průměru hodnoty pouze 28,2 procenta. Česká vláda by neměla po prvních příznivých výsledcích takříkajíc „usnout na vavřínech“ a dále usilovat o konsolidaci veřejných financí. V ideálním případě pak bude poměrně dobře připravena na další případnou ekonomickou krizi či recesi.

Newsletter