ČNB vybočila z evropské řady. Po téměř 10 letech zvýšila sazby

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banka se rozhodla prolomit současný evropský trend, když během dnešního zasedání zvýšila své sazby o 20 bazických bodů na 0,25 %. Tento krok je vůbec první od února 2008. Stejně tak se jedná o první manipulaci s úroky od listopadu 2012, kdy je bankovní rada snížila na technickou nulu odpovídající 0,05 %. Současně s tím došlo na zvýšení lombardní sazby na 0,5 %, diskontní pak zůstává beze změn na 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 4. 8. 2017.

„Po zvýšení úrokových sazeb bude ze strany ČNB následovat velmi opatrná rétorika. Další zásahy budou záležet na reakci trhů. Hlavním zdrojem nejistoty a rizika pro měnové podmínky zůstává chování české měny a politika ze strany ECB,“ okomentoval dnešní dění ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Na adresu ČNB: Ať už zvýší, nebo ne, klíčová bude komunikace

Bankovní rada se musela sejít 77 krát, než téměř po deseti letech rozhodla opět o zvýšení sazeb. Bylo na čase, nulové sazby přináší rizika pic.twitter.com/jIEbKSiTKX

 

„Dle našeho názoru je postupný růst sazeb v současné situaci již žádoucí,“ napsal ve svém reportu hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice již pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na svých nejpříznivějších historických hodnotách, nulové sazby tak již nejsou konzistentní se současným stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh,“ dodal.

Koruna v návaznosti na vyšší sazby zpevnila z úrovní kolem 26,09 za euro až k 25,90 EURCZK, což je zároveň nejsilnější hodnota od konce kurzového závazku. V tomto směru se tak dá očekávat zvýšená volatilita, a to především během tiskové konference guvernéra ČNB Rusnoka, která začne v 14:15. V tuto chvíli  koruna umazává část předchozích zisků až k 25,97 za euro.

„Ekonomika je v dobré kondici, inflace je nad cílem centrální banky a měla by tam bezpečně setrvat i se silnější korunou a postupně rostoucími sazbami,“ je přesvědčen Seidler. „Posílení koruny po dnešním rozhodnutí by však mělo být spíše mírné, jelikož trh v posledních týdnech možnost růstu sazeb ČNB již do velké míry zohlednil. Pokud by následný vývoj byl po dnešním „testovacím“ zvýšení sazeb poměrně klidný a koruna by dle našeho očekávání nevykazovala známky výraznějšího posílení, lze očekávat v letošním roce ještě jedno zvýšení sazeb o 0,25 procentních bodů.“

Seidler pak ve dvouletém horizontu předpokládá růst základních sazeb ČNB až na úroveň 1 %. „Díky vysoce překoupené koruně však bude potenciál dalšího posilování koruny navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně resistentní hranice 26 Kč za euro. V letošním roce by se měl kurz koruny dostat mírně pod hranici 25,90 Kč za euro, v příštím pak po 25,50 Kč za euro,“ dodal hlavní ekonom ING.

 

Jako další nás tedy čeká tisková konference, kde vystoupí guvernér ČNB Jiří Rusnok. Ten jednak okomentuje již zmiňovaný úrokový „hike“, souběžně s tím pak představí aktualizovanou prognózu. Vše je možné sledovat online přímo na stránkách ČNB, a to od 14:15.

Newsletter