Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

CNBC: Investoři se hrnou do Česka

Zpomalování ekonomiky a sankce v Rusku, konflikt na Ukrajině a slabý růst ekonomik v eurozóně, s tím vším nyní bojují státy střední a východní Evropy Polsko, Maďarsko a Česko, které se také zkráceně nazývají šířeji CEE nebo úžeji CE3. Na náš region se tento týden zaměřuje CNBC.

Polsko je odolné

Producenti potravin v zemích CE3 mají dle CNBC asi největší problémy spojené s ruskými sankcemi, neboť tamní vláda na oplátku uvalila sankce na dovozy potravin z eurozóny, například čerstvého ovoce a zeleniny. A tak Polsko, jako největší producent jablek, utrpělo dost výraznou ztrátu. Polsko v roce 2013 exportovalo čerstvé ovoce v hodnotě 545 miliónu dolarů, a z toho 56 % odebralo samotné Rusko.

Nicméně, ratingová agentura Moody‘s považuje Polsko za dostatečně “odolné vůči otřesům” a potvrdila ratingy v očekávání, že ekonomika poroste v souladu s pokračujícím růstem hospodářství  v regionu centrální Evropy. Moodys sice počítá s tím, že export do Ruska po zavedení sancí klesne, ale lokální spotřeba by měla tento výpadek vyrovnat.

Problémové maďarské banky

Banky operující na maďarském finančním trhu měly tento rok pekelně těžký, připomíná CNBC k Maďarsku. Tamní vláda vedená ministerským předsedou Orbánem, uvalila na banky nejvyšší daně v Evropské unii, jako reakci na malou regulaci bank a vysoké objemy úvěrů v zahraničních měnách, které banky rozdávaly před finanční krizí. Poskytovatelé úvěrů již dostali pokuty a poslední krok podniknutý vládou proti bankám bylo přijetí zákona nařizující bankám odškodnit ty klienty bank, kterým banky tyto půjčky v cizích měnách za “neférových” podmínek poskytly.

Akcie největších bank v návaznosti na tyto vládní kroky propadly a poklesům ještě nemusí být konec po prohlášení premiéra Orbána, že bude držet banky “zkrátka”. Například akcie Raiffeisen, která patří k největším poskytovatelům úvěrů v region, tento rok propadly o 35 %. Banka vykázala ve 3. čtvrtletí ztrátu 202 milionů eur, hlavně díky odpisu 205 milonů eur, který vznikl právě díky problémovému podnikatelskému prostředí v Maďarsku.

Ratingová agentura Fitch potvrdila svůj “junk” stupeň hodnocení pro maďarské vládní dluhopisy vydávané v zahraničních měnách, ale na druhou stranu říká, že výhled je stabilní, ač se místní ekonomika potýká s vysokým zadlužením. Fitch říká, že současná legislativa, která podporuje snižování úroků bankám placených domácnostmi, bude nadále oslabovat již tak křehký bankovní sektor.

Investoři se přesouvají do Čech!

Česká ekonomika rychle roste podpořená vyššími investicemi. Hrubý domácí produkt roste o 2,4 % ve srovnání s předchozím rokem a právě investice v tomto růstu hrají podstatnou roli. Spotřebitelská důvěra poprvé od roku 2007 roste a to potvrzuje i index, který v listopadu vzrostl na +1,7 bodu z -2 v říjnu. Hlavní město Praha je nejnavštěvovanějším městem ve střední Evropě a turistický ruch výrazně pomáhá hlavně maloobchodním řetězcům, uzavírá CNBC.

Newsletter