Co by Buffett nikdy neudělal a vy byste neměli také…

Pro každého, kdo si klade dotaz typu: „Co by dělal Warren Buffett?“, dal tento 85letý miliardář spoustu rad a to nejen ve svých veřejných vystoupeních a výročních dopisech akcionářům Berkshire Hathaway. Nezáleží přitom na tom, co přesně děláte – má něco téměř pro každého, kdo hledá racionální, finančně úspěšný život.

S blížícím se dalším výročním dopisem akcionářům je tak vhodné připomenout si pár věcí, které by Buffett neudělal, a které byste neměli dělat také…

Buffett zvyšuje investice do ropného průmyslu

Investování

Nefixujte se na denní pohyby akciového trhu: „Hry vyhrávají hráči, kteří se zaměřují na hrací pole – nikoli ti, kteří sledují pouze tabulku skóre…“ (Z dopisu zveřejněném v roce 2014)

Nenechte se unést vašimi investičními zisky, když trh roste: „Není zde důvod přeskočit zisky z roku 1995. To byl rok, ve kterém na akciovém roku udělal balík každý hlupák. A my jsme jej udělali.“ (1996)

Nenechte se rozptylovat makroekonomickými prognózami: „Hřbitov pro věštce má obrovskou část vyhrazenou pro makro prognostiky. Vytvořili jsme několik makro prognóz i u nás v Berkshire a jen zřídka jsme viděli jiné vytvářet trvale úspěšně prognózy.“ (2004)

Nenechte se unést vzorci: „Investoři by měli být skeptičtí vůči modelům postaveným na historické bázi. Využívají esoterické pojmy jako beta, gama, sigma a podobně… Tyto modely mají tendenci vypadat impozantně. Příliš často se však stává, že investoři zapomenout zkoumat předpoklady, které za těmito symboly stojí. Naše rada: Pozor na mágy, kteří mají co dočinění se vzorci.“ (2009).

Nebuďte short na hotovost, když ji potřebujete nejvíc: „Nikdy nebudeme závislý na dobrotě cizích… Vždy se zajistíme tak, abychom všechny požadavky na hotovost, které můžeme mít, byli schopni zajistit vlastní likviditou.“ (2010)

Nesázejte proti USA a jejímu ekonomickému potenciálu: „Kdo kdy během uplynulých 238 let těžil ze sázky proti Americe? Porovnáme-li současný stav naší země s tím z roku 1776, budeme si muset protřít oči úžasem… Pravidelně si budeme stěžovat na naší vládu. Zcela jistě – nejlepší dny Ameriky leží před námi.“ (2015)

 

Globální výprodej na akciových trzích? Nejhorší od doby krize 2008, a to ani nezačali prodávat ti největší hráči…

Posted by Roklen24 on Tuesday, 23 February 2016

Management

Nenechte se porazit špatným rozhodnutím; převezměte za ně odpovědnost: „Trýznit se chybami je chyba. Uznat je a analyzovat je, to může být užitečné, i když je tato praxe v podnikových radách vzácná…“ (2001)

Nemáte povinný věk odchodu do důchodu: „Na Harvard Business School se mě loni jeden student zeptal, kdy mám v plánu odejít do důchodu. Odpověděl jsem: „Asi pět až deset let poté, co umřu.“ (1992)

„Neptej se holiče, zda potřebuješ ostříhat“, protože odpověď bude taková, jaká bude pro holiče nejlepší. CEO nemá o moc větší šanci dostat nestranný názor na to, požádá-li poradce mimo firmu, zda přistoupit k dohodě –„spřízněný investiční bankéř ho uklidní o správnosti jeho činů.“ (1983)

Nelelkujte: „Pokud existuje problém, ať už v personální či obchodní oblasti, je právě teď ten pravý čas jednat…“ (2006).

Nepodléhejte postojům, které nabourávají podniky: „Můj nástupce bude potřebovat ještě jednu zvláštní sílu: schopnost odrazit aroganci, byrokracii a samolibost. Když se tyto firemní nádory projeví, dokáží zahýbat i s tou nejsilnější firmou.“ (2015)

Investovat jako Buffett? Návod dá Faber

Newsletter