Co dělají špičkový investoři, když se trh otřásá v základech

Na začátek února 2018 investoři rozhodně jen tak nezapomenou. Ceny akcií padaly po burzách na celé světě, přičemž propady dosahovaly v některých případech rekordů starých více než desítku let. Co v případech všeobecné paniky na trzích dělají investoři – veteráni? To demonstroval server The Street na pětici „legend“.

Peter Lynch

Po vzestupu na vrchol společnosti Fidelity se jméno Petera Lynche stalo synonymem adaptování se na podmínky trhu, které vede k velkým ziskům. Lynch je také známý jako „chameleon“, tedy investor, který mění přístup k trhu podle toho, kam se ubírá. Zásadní informací je, že Lynch si málokdy všímá krátkodobých tržních pohybů. Jedná se o dlouhodobého investora, kterého krátkodobé fluktuace nikdy nezajímaly. Pokud máte před sebou ještě spoustu let investování, soustřeďte se na budoucnost. I po všech korekcích vždy platí, že trajektorie akciového trhu půjde nakonec vždy vzhůru, to jest Lynchovo motto.

Warren Buffett

O Věštci z Omahy už toho bylo napsáno i řečeno mnoho. Jeho kariéra, která už trvá sedm desítek let, ho dovedla ke jmění o velikosti 89 miliard dolarů. Jaká je ale Buffettova rada v těžkých situacích? Nejlepším útokem je dobrá obrana. Buffett totiž vždy hledá do svého portfolia akcie, které v případě velké korekce částečně „brání“ jeho výnosnost. Mezi vlastnosti takových firem, do kterých se rozhodne investovat, patří solidní množství volných hotovostních prostředků, dobrý poměr zisku na investovaný kapitál a výhody oproti konkurenci.

Raná Buffettova léta. Z podomního prodavače na vrchol

„Během těchto těžkých chvil by investor nikdy neměl zapomenout na dvě věci. Rozšířený strach na trzích je jeho přítelem, který zlevní nákupy akcií. Osobní strach je naopak jeho nepřítelem,“ řekl Buffett.

Ben Graham

Americký investor Graham byl známý svou analýzou akcií, kterou prováděl až s chirurgickou přesností. Ta pak jemu i jeho klientům zajistila za roky investování pohádkové jmění. Ještě předtím, než se stal Buffettovým mentorem, ale v roce 1929 při Černém pátku na newyorské burze zažil velký šok. Ztratil sice většinu svého jmění, naučil se ale zvládat riziko.

Když se řekne zisk. Aneb když se tři investoři hádají v hospodě

Graham se stal jedním z prvních, kteří začali k nákupu a prodeji akcií používat pouze finanční analýzu. Před jeho smrtí v roce 1976 byla jeho filozofie jednoduchá. Kupujte akcie těch firem, které se momentálně obchodují pod jejich valuací. Jeho investice byly většinou do firem, které byly výrazně podhodnocené.

Charlie Munger

Pravá ruka Věštce z Omahy je Charlie Munger. Ten je ale sám o sobě letitým investorem s mnoha úspěchy. Z jeho projevů se dá vypozorovat i jeho strategie. Radí investorům, aby dobře měřili rizika (finanční i ta z hlediska reputace), která by se mohla v budoucnu objevit. Munger varoval před „zamilováním“ se do určitých akcií a před rozhodnutím „all-in“ do jediného titulu.

Jonathan Clements

Bývalý sloupkař The Wall Street Journal a autor knihy „Humble Dollar“ Jonatham Clements uzavírá seznam legend serveru The Street. „Akcie byly skvělým investičním nástrojem ve 20. století. Období mezi začátkem roku 2000 a začátkem 2009 však bylo mizerné. Tato doba tak zůstává pro mnoho investorů stále noční můrou,“ řekl Clements.

A co čekat od budoucnosti? To nelze říct. „Pro akciové investory ale existuje důvod, proč být jak optimistický, tak i opatrný. Přestože jsou investice do akcií rizikovější než do dluhopisů, optimismus je na místě, protože stále vynášejí větší zisky,“ přepisuje server slova investičního veterána.

Splítek: Data? Bez příběhu nestačí. Nejlepším zdrojem jsou investoři

„Akcie by měl investor vlastnit během býčího trhu, měl by se rovněž snažit vyhýbat se velkým propadům. To se ale v historii ukázalo jako extrémně obtížné. Zisky i propady se většinou dějí v krátkém časovém úseku. Časování trhu, neboli market timing, bylo populární dříve, dnes investoři zůstávají plně zainvestovaní a do portfolia přidávají hodnotu postupným výběrem jednotlivých akciových titulů,“ řekl Clements.

Newsletter