Co jako první napadne Američany při slovu „Trump“?

Idiot, nekompetentní, lhář, ale i lídr. To jsou nejčastější slova, která si Američané vybavují okamžitě při představě současného amerického prezidenta Donalda Tumpa. Podrobné šetření zveřejnila Quinnipiac University ze státu Connecticut.

Několika stovek dotazovaných se organizátoři zeptali, co si vybaví jako první slovo, když se řekne „Trump“. Průzkum nedopadl pro amerického prezidenta příliš dobře, když přední místa obsadila slova velice negativního zabarvení vyjadřující opovržení či znechucení nad jeho osobou.

V anketě se však umístily i relativně dobré asociace s jeho jménem. Sedmé nejčastější bylo slovo „silný“. Na děleném patnáctém místě i slovo „úspěšný“. Když se však vezme v potaz důležitost a serióznost jeho funkce, tak některé odpovědi, které v anketě padly, jsou přímo alarmující. V první dvacítce se například objevila i slova jako „tyran“, „šašek“, nebo „nechutný“.

Když Donald Trump exceluje: Deset vtipných výroků

Zajímavé jsou i závěry z otázky, jestli schvalují Donalda Trumpa ve funkci prezidenta. Dohromady 36 procent registrovaných voličů souhlasí s Trumpovým prezidentským postem, toto číslo však postupně klesá. Celkem 58 procent lidí je naopak nespokojeno a nesouhlasí s jeho postavením. Z dotazovaných republikánských voličů se už pak 13 procent přiklonilo na stranu „neschvaluji“. U demokratů nesouhlasí s jeho postavením devět z deseti.

„Není zde žádná možnost, jak přibarvit tyto výsledky, či je vyložit nějak méně negativně. Konsensus dotazovaných registrovaných amerických voličů je takový, že prvních sto dní Trumpova prezidenství je propadákem. Prohlubují se i obavy o jeho upřímnost a inteligenci,“ uvedl asistent vedoucího průzkumu Tim Malloy.

V roce 2015 pořádala zmíněná univerzita ze státu Connecticut tu samou anketu. V té odpovídali respondenti na úplně stejnou otázku ohledně asociace slov. Nejčastěji vybavovaná slova u Hillary Clintonové byla „nečestná“ či „lhářka“, u Trumpa pak „arogantní“ a „chvastoun“.

Od Hitlera po Trumpa. Proč trhy milují populisty?

Newsletter