Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Co je v plánu? Čínsko-švýcarský „swap“ FinTech znalostí

Švýcarský ministr financí Ueli Maurer během několika svých zastávek po Číně pronášel řeč nebo dával interview zaměřené na švýcarské naděje, že budou posíleny finanční pouta s Čínou, a dojde tak ke sdílení vědomostí v oblasti FinTech.

Během interview s China Global Television Network Maurer uvedl:

„Za poslední tři roky jsme vedli s Čínou pravidelné rozhovory o financích a budeme i nadále pokračovat v této výměně názorů s konkrétními projekty spojenými s financováním a investicemi, jako je One Belt One Road (v překladu Jedna oblast jedna cesta). Zajímá nás spolupráce s Čínou především v oblasti FinTech a bankovního dohledu.“

One Belt One Road

Iniciativa Belt and Road, čínská moderní verze Hedvábné stezky, je strategie pro společný růst ekonomik díky kooperaci východu a západu, otevřenosti a inkluzivitě. I když Maurerovy proslovy přinesly optimistický pohled na iniciativu, Jög Gasser, švýcarský státní tajemník pro mezinárodní finanční záležitosti, který provázel Maurera na cestě, si zachoval rezervovanost a uvedl:

„Přesto, že je iniciativa Belt and Road skvělý nápad, je nutné se také zajímat, jaké má Čína úmysly a plány, dříve než najdeme cestu, jak se do iniciativy zapojit. Příkladem budiž velké infrastrukturální projekty a kontrola rizik ve finančním sektoru.“

Naděje ve větší otevřenost

V souladu s Belt and Road iniciativou se obě země dohodly, že si navzájem uvolní vstup na finanční trhy. Nicméně, poměr otevřenosti nejspíš není naprosto rovný. V této souvislosti Gasser dále uvedl:

„Švýcarský finanční trh je téměř stoprocentně otevřen zahraničním poskytovatelům finančních služeb, kterým nabízí stabilní prostředí umožňující jejich podnikání. Doufáme, že i Čína bude schopna nadále otevírat svůj trh zahraničním společnostem.“

I přesto je Švýcarsko zavázáno k upevňování vztahů mezi těmito státy. Dokladem je i skutečnost, že se švýcarský prezident Doris Leuthard zúčastní fóra pro mezinárodní kooperaci Belt and Road, které se bude konat v Pekingu 14. a 15. května 2017.

Newsletter