Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

Co lze očekávat od zítřejšího setkání ECB?

Téměř měsíc uplynulo od rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby a nyní se guvernér Draghi a jeho muži chystají učinit další rozhodnutí ohledně měnové politiky. Co bychom měli očekávat tentokrát?

V červnu bankéři ECB překvapili trhy se sadou snížení úrokových sazeb namísto pouhého snížení referenční sazby. Kromě ořezání hlavní úrokové sazby z 0,25% na 0,15% Draghi rovněž zavedl negativní depozitní sazbu s cílem podpořit větší úvěrovou aktivitu mezi komerčními bankami. Mimoto se představitelé ECB také rozhodli snížit marginální zápůjční sazbu a představili novou cílenou LTRO s počátkem v září a prosinci.

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

V té době Draghi také zdůraznil, že ECB zůstane otevřená pro další zmírňující opatření. Ostatní úpravy měnové politiky, jako je například rozšíření způsobilosti zajišťovacích aktiv k přípravě na přímé nákupy cenných papírů krytých aktivy, potvrzují, že ECB se připravuje na potenciální QE které by mohlo proběhnout později v tomto roce. Mohlo by tomu být už tento měsíc?

Draghi: Bude-li QE, kupovat můžeme i soukromý dluh

Rychlý pohled na nedávné ekonomické údaje z eurozóny značí smíšený obrázek. Na jedné straně,  inflační prognózy nejsou tak špatné, s ročním CPI na 0,5% a meziměsíčním nárůstem CPI z 0,7 % na 0,8%. Na druhou stranu, PMI údaje z Německa a Francie byly velkým zklamáním, zatímco business sentiment, zaměstnanost a spotřebitelské výdaje v největších ekonomikách v regionu pokulhávali.

To by mohlo vést k prozatímní nečinnosti ECB, čekající na dopad posledního snížení sazeb. Draghi by mohl jednoduše zopakovat, že sazby pravděpodobně zůstanou na rekordních minimech po delší dobu a že ECB zůstane stále připravena implementovat QE, bude-li to v následujících měsících nezbytné.  

Na přiloženém grafu lze pozorovat, že EURUSD po červnovém prohlášení ECB reagoval náhlým poklesem o 150 pipsů, ale v průběhu měsíce se vrátil zpět na úroveň obchodovanou před prohlášením.

ECB rozhodne o nastavení sazeb tento čtvrtek ve 13:45 našeho času, následovat bude tisková konference guvernéra Draghiho.

Newsletter