Co lze očekávat od zítřejšího setkání ECB?

Téměř měsíc uplynulo od rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby a nyní se guvernér Draghi a jeho muži chystají učinit další rozhodnutí ohledně měnové politiky. Co bychom měli očekávat tentokrát?

V červnu bankéři ECB překvapili trhy se sadou snížení úrokových sazeb namísto pouhého snížení referenční sazby. Kromě ořezání hlavní úrokové sazby z 0,25% na 0,15% Draghi rovněž zavedl negativní depozitní sazbu s cílem podpořit větší úvěrovou aktivitu mezi komerčními bankami. Mimoto se představitelé ECB také rozhodli snížit marginální zápůjční sazbu a představili novou cílenou LTRO s počátkem v září a prosinci.

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

V té době Draghi také zdůraznil, že ECB zůstane otevřená pro další zmírňující opatření. Ostatní úpravy měnové politiky, jako je například rozšíření způsobilosti zajišťovacích aktiv k přípravě na přímé nákupy cenných papírů krytých aktivy, potvrzují, že ECB se připravuje na potenciální QE které by mohlo proběhnout později v tomto roce. Mohlo by tomu být už tento měsíc?

Draghi: Bude-li QE, kupovat můžeme i soukromý dluh

Rychlý pohled na nedávné ekonomické údaje z eurozóny značí smíšený obrázek. Na jedné straně,  inflační prognózy nejsou tak špatné, s ročním CPI na 0,5% a meziměsíčním nárůstem CPI z 0,7 % na 0,8%. Na druhou stranu, PMI údaje z Německa a Francie byly velkým zklamáním, zatímco business sentiment, zaměstnanost a spotřebitelské výdaje v největších ekonomikách v regionu pokulhávali.

To by mohlo vést k prozatímní nečinnosti ECB, čekající na dopad posledního snížení sazeb. Draghi by mohl jednoduše zopakovat, že sazby pravděpodobně zůstanou na rekordních minimech po delší dobu a že ECB zůstane stále připravena implementovat QE, bude-li to v následujících měsících nezbytné.  

Na přiloženém grafu lze pozorovat, že EURUSD po červnovém prohlášení ECB reagoval náhlým poklesem o 150 pipsů, ale v průběhu měsíce se vrátil zpět na úroveň obchodovanou před prohlášením.

ECB rozhodne o nastavení sazeb tento čtvrtek ve 13:45 našeho času, následovat bude tisková konference guvernéra Draghiho.

Newsletter