Co mají společného solární panely a diamanty?

Zhruba před deseti lety mělo Silicon Valley velkou naději stát se pulsujícím centrem výroby solárních panelů. Konkurence ze zahraničí, zejména z Číny, tyto ambice velmi rychle zhatila. A tak zakladatelé Nanosolar, velkého start-upu, který v prvních šesti letech narostl až o půl miliardy dolarů, začali hledat způsoby, jak využít své odborné znalosti v nových technologiích.

Skupina inženýrů a vědců, vedená R. Martinem Roscheisenem, zakladatelem Nanosolar, ve středu oznámila, že přišla na nový přístup ve výrobě diamantů, za použití technologie, která je částečně odvozena z výroby křemíkových čipů a právě solárních panelů, a kterou bude využívat nová společnost.

Růžová investice do luxusu

Diamond Foundry, si patentovala pokrok, který umožní vyrábět vysoce kvalitní diamanty rychleji a efektivněji. Tato společnost, se sídlem v Kalifornii, má pozoruhodný seznam finančních podporovatelů, včetně zakladatele společnosti Zynga Marka Pincuse; Evana Williamse, zakladatele Twitteru; Andrease Bechtolsheima, zakladatele Sun Microsystems a zakládajícího investora Googlu či Andrew McColluma. Dalším podporovatelem je také herec Leonardo DiCaprio.

Diamond Foundry není první společností, která se snaží využít techniky známé jako chemické nanášení par. Podle Roscheisena, však nový proces umožňuje vyrábět velká množství diamantů typu IIa, čistě bílého materiálu, který představuje 1 až 2 procenta všech přírodních diamantů. Ostatní výrobci také vyrábí diamanty typu IIa, ale tým Diamond Foundry tvrdí, že vyvinula proces, který bude daleko efektivnější a mnohem rychlejší.

De Beers: Prodej diamantových šperků byl loni rekordní

Změnou tvaru plazmatického pole je firma schopna vytvořit strukturu diamantu daleko účinněji a rychleji. Společnost tak prý dokáže vytvořit čistý diamantový materiál asi 150 krát rychleji, než je v současnosti běžné. To znamená, že můžeme vyrobit 100 procentně čistý diamant bílé barvy stejně rychle, jako je rychlost těžby, poznamenal Roscheisen. Říká, že odborníci v laboratoři poznají, že se jedná o syntetický diamant. Podobá se totiž takovým druhům, které je možné vidět v přírodě jen zřídka.

Wuyi Wang, vedoucí vědecký pracovník Gemological Institute of America, poznamenal, že trh syntetických diamantů je velmi konkurenční a že se mnoho společností snaží vylepšit výrobní techniky. Několik analytiků již poznamenalo, že ačkoli Diamond Foundry našlo efektivnější a rychlejší cestu, nebude diamanty prodávat pod cenou svých konkurentů.

Newsletter