Americké výnosy odevzdávají část včerejšího růstu ve středních a dlouhých splatnostech. Dolar proti euru oslabil směrem k 1,1300 EURUSD. Procyklické měny bez výraznějšího směru. Z měn regionu je v zisku forint, koruna mírně slabší nad 25,45 za euro.

Co najdeme v portfoliu Warrena Buffetta?

Zdroj: Depositphotos

Buffettova společnost Berkshire Hathaway před rokem dokončovala prodeje akcií bank. Zajímavá je změna portfolia o rok později.

Aktuální hodnota portfolia činí 293 miliard dolarů, přičemž největší podíl v něm zaujímají akcie společnosti Apple ve výši 125,5 miliardy dolarů a podílem 42,8 %. Na druhém místě je Bank of America v hodnotě 42,8 miliardy dolarů s podílem 14,6 %, na třetím pak American Express v hodnotě 25,4 miliardy a podílem 8,7 % portfolia. Podíl těchto tří společností dosahuje 66 %. Akcie 10 společností představují 88,5 % portfolia.

Největší pohyby v portfoliu byly ve finančním a farmaceutickém sektoru, proto se jim budeme blíže věnovat.

Došlo ke snížení váhy portfolia ve finančním sektoru. Buffet a spol. zde prodávali akcie obou společností zabývajících se platebními kartami – VISA i Mastercard, plus akcie banky US Bankcorp. Zde se jednalo o snížení počtu držených akcií o 2 %, u VISA a Mastercard se jednalo o 4,5 %, resp. o 6,4 % držených akcií.

V sektoru zdravotnictví udělal Berkshire významnou změnu, když se zcela zbavil akcií společností Merck, Biogen a Organon a snížil podíly ve společnostech AbbVie o 30 % a Bristol Myers o 16 %. Bristol Myers byl tedy rychlý obchod – k nákupu došlo přesně před rokem a nyní je již vše prodáno.

Finanční prostředky ve výši 0,5 miliardy dolarů Berkshire investoval do akcií veřejně neobchodovaného fondu Royalty Pharma zaměřeného na investice do biotechnologického a farmaceutického průmyslu.

P. S. Buffett začíná investovat doslova a do písmene od podlahy. Nakoupil akcie společnosti Floor Decor zaměřené právě na podlahy.

 

Zdroj: Charles Bridge Investment Group, SEC, Berkshire Hathaway

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter