Co nesmí chybět v každé domácnosti? Pořádná cihla zlata

V poslední době je jedním z nejprobíranějších témat investice do zlata. Vzhledem k tomu, že akciové trhy sahají po maximech, zatímco výnosy dluhopisů se pohybují na hraně nuly a zápory, drahý kov se mnohým expertům jeví jako jasná volba. Jejich řadu jako poslední rozšířil Jim Rickards, právník, ekonomický komentátor a autor The Jim Rickards Project. Podle něj má zlato před sebou jasnou cestu, a to směrem vzhůru, za což je možné mimo jiné poděkovat i centrálním bankám.

„Každá centrální banka světa prohlašuje, že jejím hlavním zájmem je inflace. Pravdou je, že se ke svému cíli zatím vůbec nepřiblížily,“ přepisuje Rickardsova slova sever CNBC. „To znamená, že se budou snažit i nadále. Centrální banky si jednoduše nemohou deflaci dovolit, jelikož zvyšuje reálnou hodnotu dluhu. V boji o inflaci se tak rozhodně jen tak nezastaví.“

Rickards v tomto směru naráží především na Evropskou centrální banku a Bank of Japan. Právě ty jsou totiž ideálním příkladem měnových autorit, které do systému pumpují miliardy prostřednictvím programu kvantitativního uvolňování. Do toho navíc přistoupily k ještě extrémnějšímu kroku v podobě sražení hlavních úrokových sazeb hluboko do záporu.

Byť se obnova inflace zatím nedostavuje, Rickards je přesvědčen, že se tak jednou stane. V tu dobu poslouží zlato jako ideální zajištění proti náhlému a prudkému růstu cen. Investoři by si proto měli dlouhodobě udržovat alespoň 10 % svého portfolia ve fyzické podobě drahého kovu.

„Zlato ve své fyzické podobě je velice vzácné. Jakmile jeho cena vzroste, nebude možné ho kdekoliv sehnat. Proto je teď ten správný čas pro nákup,“ míní Rickards.

ETF a Comex Futures navázané na zlato se však na tomto růstu nesvezou. V době, kdy cena fyzického zlata stoupne, se investoři budou chtít zbavit cenných papírů a nakoupit zlaté cihly a slitky. Pravdou je, že se k němu nedostanou, jelikož na jeden dolar ve fyzickém zlatě připadá sto dolarů „zlatých“ cenných papírů.

„Jakmile budou investoři chtít konvertovat zlato v cenných papírech na to fyzické, udiveně zjistí, že to není vůbec možné. Z toho důvodu je nutné jednat hned.“

Zlato si za letošní rok připsalo zhruba 25,4 %. Aktuálně se obchoduje na 1340 dolarech za trojskou unci.

Newsletter