Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Co potřebujete vědět o Nobelovce, ale nenapadlo vás se zeptat

Kdo je letošním laureátem Nobelovy ceny, již víme. Behavioralista Richard Thaler se tak zařadil k dalším 78 držitelům tohoto ocenění. Kolikátým byl ve svém oboru zkoumání? Proč se oceněnému říká laureát? A proč Nobelova cena za ekonomii není vlastně ta „pravá“ Nobelova cena? Odpovědi přináší server Nobelprize.

Od roku 1901 je na základě poslední vůle švédského vynálezce Alfreda Nobela každoročně udělována Nobelova cena v oblasti fyziky, chemie, lékařství, literatury a míru. Od roku 1969 k tomu navíc přibyla tzv. Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela neboli „Nobelova cena za ekonomii“. Tato kategorie se odlišuje od ostatních, protože nebyla přímo uvedena v Nobelově závěti a zařazena byla až ve zmíněném roce 1969, kdy bylo zároveň rozhodnuto, že žádná další oblast, ve které se cena uděluje, nebude přidána.

Další „Nobelovka“ pro behavioralisty: Letos oceněn Richard Thaler

Nobelova cena je považována za nejprestižnější ocenění, kterého může vědec ve všech zmíněných oblastech dosáhnout. Ceny obvykle předává švédský král v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince, a to na ceremoniálu ve Stockholmu. Pouze cena míru je předávána v Oslu. Do současnosti bylo ve všech kategoriích uděleno 585 cen 892 jednotlivcům a 24 organizacím. Pouze 49krát se stalo, že cena nebyla udělena nikomu (nejčastěji se jednalo o cenu míru v období světových válek).

Cena pro laureáty se skládá ze zlaté medaile, unikátního diplomu a finanční odměny, která byla pro letošek stanovena na 9 milionů švédských korun (24,3 milionu Kč) a je vyplácena z fondu založeného z Nobelova dědictví. 

Nobelova cena za ekonomii je udělována od roku 1969. Udělena byla již 49krát, přičemž 25 cen bylo pro jednotlivce, 18krát se cena dělila mezi dva laureáty a 6krát dokonce mezi tři (což je maximální přípustný počet oceněných v jedné kategorii v jednom roce).

Průměrný věk oceněných ekonomů je 67 let. Nejmladším byl Kenneth J. Arrow, který cenu získal v 51 letech. Nejstarším byl Leonid Hurwicz, který byl ověnčen v 90 letech (zároveň se jedná o nejvyšší věk laureáta napříč všemi kategoriemi).

Jedinou oceněnou ženou mezi ekonomy byla Američanka Elinor Ostrom, která v roce 2009 získala ocenění za analýzu ekonomického řízení, zejména společného vlastnictví.

Ekonomie nemá jediného vícenásobného držitele Nobelovy ceny (v ostatních kategoriích jsou dvakrát oceněni celkově 4 jednotlivci a jedna firma, třikrát byla oceněna pouze jedna organizace, a to Červený kříž). Za celou historii se nestalo, že by cena byla udělena posmrtně. Od Roku 1974 navíc platí pravidlo, že cena může být udělena pouze žijícím vědcům, výjimku by ovšem představovala situace, kdy by laureát zemřel mezi zveřejněním rozhodnutí komise (v říjnu) a slavnostním ceremoniálem (10. prosince).

Nejčastějšími obory zkoumání laureátů za ekonomii byla makroekonomie (9), finanční ekonomie (8) nebo ekonometrie (8). Thaler se stal v pořadí třetím ekonomem, který získal ocenění za zkoumání v oboru ekonomické psychologie nebo také experimentální ekonomie po Danielovi Kahnemanovi a Vernonu L. Smithovi, kteří byli společně oceněni v roce 2002.

A proč se vlastně oceněným jednotlivcům říká laureáti? Slovo laureát odkazuje na anglické slovní spojení laurel wreath (popřípadě latinské Laurus nobilis), tedy vavřínový věnec, kterým byli ověnčeni vítězové v antickém Řecku.

 

Newsletter