Co se děje ve světě derivátů? Burza představí futures bitcoinu

AKTUALIZOVÁNO – Americká derivátová burza CME dnes oznámila, že během čtvrtého čtvrtletí představí futures kontrakt, který bude navázaný na bitcoin. Hlavním důvodem, proč regulátory požádala o svolení potřebné ke vzniku tohoto kontraktu, je prý zájem ze strany samotných investorů. Bitcoin v návaznosti na to roste na nová historická maxima.

„Vzhledem k rostoucímu zájmu klientů ohledně vyvíjejícího se kryptoměnového trhu jsme se rozhodli představit kontrakt futures navázaný na bitcoin,“ přepisuje server CNBC oficiální prohlášení Terryho Duffyho, CEO společnosti CME Group. „Jakožto největší regulovaný FX trh, společnost CME Group chce být přirozeným domovem pro tento nový instrument, který investorům přinese transparentnost, určení cen a možnosti přenesení rizika,“ stojí dále ve vyjádření.

Americké „derivátové“ ano? Opce navázané na bitcoin a ethereum

Futures kontrakt bude dle informací serveru Coin Desk vypořádáván v hotovosti, přičemž odvíjet se bude od CF Bitcoin Reference Rate, což je speciální index agregující vývoj spotové ceny bitcoinu denominované v dolarech na jeho hlavních burzách. Tento benchmark společnost CME představila v listopadu 2016, když vznikl na základě spolupráce s londýnskou firmou Crypto Facilities.

Přesné datum emise kontraktu není zatím známo, jelikož se odvíjí od toho, jak se k celé věci postaví americký regulátor, kterým je Commodity Futures Trading Commission. Informace ohledně vzniku BTC futures se však ihned projevila na ceně samotné kryptoměny, která tak dle serveru Coin Desk roste o 3,6 % až na nový rekord dosahující více než 6340 dolarů.

Podle agentury Bloomberg je vytvoření BTC futures dobrou zprávou především pro velké, např. institucionální, investory, kteří se do digitálních měn obávali investovat, a to především vinou jejich vysoké volatility. S možnosti zajištění skrze futures derivát toto riziko opadá.

Pozor na podvody! Jak prokouknout kryptoměnový scam?

Regulátoři varují: Kryptoměnové deriváty jsou hra s ohněm

Pravdou je, že CME v tomto směru není jediná firma, která se chce vrhnout na trh kryptoměnových derivátů. Vedle ní se o to samé snaží i konkurenční Cboe Global Markets. Ta rovněž čeká na regulatorní schválení BTC futures kontraktu, který by ráda vydala na konci prvního čtvrtletí 2018.           

Někteří obchodníci jsou přesvědčeni, že poté, co bude v USA představen futures kontrakt navázaný na bitcoin, by se mohla otevřít i regulátory dosud zatarasená cesta k vůbec prvnímu americkému BTC burzovně obchodovanému fondu (tzv. ETF). Takový krok by totiž znamenal další možnost expozice na trhu digitálních měn, kterou by využili především institucionální investoři.         

Bitcoin ve formě ETF? Do jednoho roku, těší se obchodníci

Newsletter